ՀԱԿ–ը մերժել է Վանուշ Խանամիրյանի հոգեհանգստի կապակցությամբ թեկուզ մի երկու ժամով հանել Ազատության հրապարակի վրանները
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հայկական պարի լեգենդ Վանուշ Խանամիրյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել էրն կառավարական հանձնաժողով հաշվի առնելով մշակութային գործիչների խնդրանքը և այն հանգամանքը, որ մարդկային մեծ հոսք է սպասվում՝ որոշել է արտիստի  հոգեհանգիստը կազմակերպել Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնում։ ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը երեկ այցելել է Ազատության հրապարակ և ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանին փոխանցել հանձնաժողովի խնդրանքը` հոկտեմբերի 8-ին` ժամը 11:00-14:00-ը հանել ՀԱԿ շուրջօրյա հանրահավաքի համար տեղադրված վրանները` քաղաքացիական հոգեհանգստի անցկացումը պատշաճ ապահովելու համար:
Արամ Մանուկյանը մշակույթի փոխնախարարին ասել է, որ ՀԱԿ-ը հարցն արդեն քննարկել է և որոշել, որ վրանները չեն հանելու, այլ   լավագույն դեպքում հնարավոր է աջ և ձախ տեղաշարժել վրանները ու միջանցք բացել կամ արգելափակոցներով ուղղություն բացել դեպի «Մեղեդի» սրճարան:

АНК отклонил предложение временно убрать палатки с площади Свободы в связи с панихидой Вануша Ханамиряна
Созданная по случаю смерти заслуженного артиста РА Вануша Ханамиряна правительственная комиссия, учитывая  просьбы деятелей культуры и то обстоятельство, что ожидается большой поток людей, решила организовать гражданскую панихиду легенды армянского танца в фойе здания Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна.
Вчера замминистра культуры Армении Артур Погосян посетил площадь Свободы и передал председателю правления Армянского общенационального движения Араму Манукяну просьбу комиссии 8 октября с 11:00 до 14:00 убрать палатки, установленные для круглосуточных митингов Армянского национального конгресса, для того, чтобы должным образом провести гражданскую панихиду Вануша Ханамиряна.
Арам Манукян заявил Артуру Погосяну, что АНК уже обсудил это предложение и принял решение не убирать палатки, добавив, что в лучшем случае можно передвинуть палатки направо и налево и открыть коридор к кафе «Мелодия».