Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել է Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին անցակետ դնելու մասին
Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել է Լաչին (Բերձոր)-Ստեփանակերտ ճանապարհին ստուգիչ անցագրային կետի տեղակայման մասին։
Ընդ որում իբրև անցակետի տեղադրման պատճառ հարևան երկրի սահմանապահ ծառայությունը ներկայացրել է հերթական կեղծ փաստարկը՝ ձևակերպելով հետևյալ կերպ․ «Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի հայկական զինված կազմավորումներին կենդանի ուժի, զինապաշարի, ականների, ինչպես նաև ռազմական այլ տեխնիկայի տրամադրումը կանխելու նպատակով, ինչպես նաև որպես արձագանքում այն բանի, որ ապրիլի 22-ին Հայաստանում, միակողմանի կարգով, հակառակ 2020 թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության, սահմանային անցակետ են տեղադրել Ադրբեջանի հետ սահմանին Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբնամասում, ապրիլի 23-ին 12․00-ին Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումները սահմանային անցակետ են տեղադրել մեր երկրի ինքնիշխան տարածքում՝ Հայաստանի հետ սահմանին, Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբում»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Արցախը բազմիցս հերքել են Բաքվի կեղծ մեղադրանքները, որոնց միակ նպատակը Հայաստանի և Արցախի Հանրապետության տարածքների կլանումն է։

Азербайджан официально объявил об установлении КПП на въезде на дорогу Лачин-Степанакерт
Азербайджан официально объявил о установлении контрольно-пропускного пункта на дороге Лачин (Бердзор)-Степанакерт.
При этом в качестве причины установления КПП погранслужба соседней страны привела очередной ложный довод , сформулированный следующим образом: «В целях предотвращения переброски живой силы, боеприпасов, мин, а также другой военной техники из Армении незаконным армянским вооруженным формированиям на территории Азербайджана, а также в качестве меры реагирования на то, что 22 апреля Армения в одностороннем порядке, вопреки трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года установила пограничный пункт пропуска на границе с Азербайджаном на въезде на дорогу Лачин-Ханкенди, 23 апреля в 12:00 подразделения Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики установили пограничный пункт пропуска на суверенных территориях нашей страны, на границе с Арменией, в начале дороги Лачин-Ханкенди».
Напомним, что Армения и Арцах неоднократно отрицали ложные обвинения Баку, единственной целью которых является поглощение территорий Армении и Республики Арцах.