Այդ անձինք երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող համայնքների բնակիչներ են․ տեղեկատվական շտաբի պարզաբանումը ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեսանյութի վերաբերյալ
Հաշվի առնելով ադրբեջանական հերթական տեղեկատվական մանիպուլյացիան Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում) դրված անցակետով Արցախի քաղաքացիների իբր ազատ տեղաշարժի շուրջ՝ իրազեկում ենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի շրջափակումը և խոչընդոտներ ու վտանգներ է հարուցում Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի նկատմամբ: Այս մասին հաղորդում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Ադրբեջանական անցակետի գոյությունն ու Շուշիի հատվածում փակ ճանապարհն ինքնին ամենամեծ խոչընդոտներն ու վտանգներն են, որոնք խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից շահարկվող դեպքին, ապա այդ անձինք երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչներ են, որոնք անցակետի տեղադրման պատճառով մնացել էին Գորիսում ու ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ վերադառնում էին իրենց բնակավայր, և իրենց համար էլ անակնկալ կերպով կանգնեցվել են ադրբեջանցի ծառայողների կողմից: Անընդունելի են ադրբեջանական կողմի բոլոր ջանքերը պահպանելու ապօրինի անցակետը և որևէ կերպ վերահսկելու և խոչընդոտելու Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժը:

Азербайджанские СМИ опубликовали видео жителей общин, оказавшихся в блокаде – Инфоштаб Арцаха (видео)
Принимая во внимание продолжающиеся информационные манипуляции со стороны Азербайджана относительно якобы свободного передвижения граждан Арцаха на КПП на границе Арцах-Армения (Лачинский коридор), сообщаем, что Азербайджан продолжает блокировать Арцах и создает препятствия и угрозы для беспрепятственного движения Граждане Арцаха, автомобили и грузы. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Наличие азербайджанского КПП и закрытая дорога в районе Шуши являются самыми большими препятствиями и опасностями, нарушающими 2020 год. положения трехсторонней декларации от 9 ноября и решения Международного суда ООН.
Что касается случая, который эксплуатируют азербайджанские СМИ, то эти люди являются жителями четырех общин Шушинского района, находящегося в двусторонней блокаде, которые остались в Горисе в связи с установкой блокпоста и возвращались на место жительства при поддержке российских миротворцев. , и были неожиданно остановлены азербайджанскими офицерами.
Все усилия азербайджанской стороны сохранить незаконный блокпост и каким-либо образом контролировать и препятствовать передвижению граждан Арцаха, транспортных средств и грузов неприемлемы.
Поэтому мы подтверждаем, что двустороннее движение между Арцахом и Арменией организовано и сопровождается исключительно российскими миротворческими войсками и Международным комитетом Красного Креста для обеспечения минимальной безопасности граждан Арцаха в пути.
Лица, нуждающиеся в переселении, должны обратиться в соответствующие государственные органы в порядке, действующем в настоящее время, для решения проблемы с помощью указанных механизмов», – отмечается в сообщении.