Արցախի նախկին նախագահները հրաժարվել են մասնակցել Անվտանգության խորհրդի նիստին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 1-ին Անվտանգության խորհրդի նիստ էր հրավիրել, որի ժամանակ քննարկվել են Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրմանը, Ադրբեջանի կողմից ԱՀ քաղաքացիների ազատ երթևեկությանը խոչընդոտող անօրեն գործողություններին, դրանց հետագա կանխմանը և առնչվող այլ հարցեր:
Հատկանշական է, որ նիստին մասնակցում էր նաև օրեր առաջ Արցախի նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ նշանակված Տիգրան Պետրոսյանը, մինչդեռ ընդդիմադիր խմբակցությունների ղեկավարները չէին մասնակցում։
Սորոսականի համարում ունեցող Տիգրան Պետրոսյանը արդեն երկրորդ անգամ է մասնակցում Արցախի ԱԽ նիստերին, և այդ երկու նիստերն էլ տեղի են ունեցել առանց ընդդիմության։
Yerevan.Today-ի ունեցած տեղեկություններով՝ Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանը և Արկադի Ղոևկասյանը ևս հրավիրված էին եղել վերջին նիստին, սակայն չեն համաձայնել մասնակցել:
Հիշեցնենք, որ Արցախում նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհուրդը ստեղծվել է վերջերս։ Նախագահ նշանակվել է հակառուսական ակցիաներով հայտնի և սորոսականի համարում ունեցող Տիգրան Պետրոսյանը:

Бывшие президенты Арцаха накануне отказались участвовать в заседании Совбеза
1 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал заседание Совета безопасности, в ходе которого были обсуждены вопросы, касающиеся установки азербайджанского пропускного пункта в Лачинском коридоре, соединяющем Республику Арцах с Республикой Армения, незаконных действий Азербайджана, препятствующих свободному передвижению граждан Республики Арцах, равно как и предотвращения их в дальнейшем.
Примечательно, что в заседании участвовал также назначенный несколько дней назад председателем Антикризисного совета при президенте Арцаха Тигран Петросян, в то время как руководители оппозиционных фракций отсутствовали.
Известный как соросовец Тигран Петросян (также организовывал антироссийские акции в Арцахе) уже второй раз участвует в заседаниях Совета безопасности, и оба заседания прошли без оппозиции.
По сведениям «Yerevan.Today», бывшие президенты Арцаха Бако Саакян и Аркадий Гукасян также были приглашены на последнее заседание, однако не согласились принять участие.