2 աթոռին նստելու քաղաքականությունը երկար չի կարող տևել. Խաչիկյանը` բանակցությունների մասին
Եթե Արևմուտքը Հայաստանին Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման որևէ առաջարկ չի արել, դա ՀՀ դիվանագիտության ձախողումն է, սակայն ըստ տեղեկությունների եղել են հստակ առաջարկներ, և այժմ քննարկվում են էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները։ Այսինքն` խոսքը Ղարաբաղը հանձնելու մասին է։ Նման կարծիք Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտնեց քաղաքագիտության դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը` խոսելով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության և տեղի ունեցող բանակցությունների մասին։
Օրերս խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Արևմուտքից հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ որևէ առաջարկ չի եղել, որ դեռ բովանդակությամբ էլ հակասեր ռուսականին։
«Անհեթեթություն է, թե առաջարկներ չկան։ Իհարկե բանակցում են, և իհարկե առաջարկներ կան։ Ուղղակի չեն ուզում դա ասել, բայց ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հանձնելու մասին են բանակցությունները։ Արևմուտքը առաջարկում է իր կողմից ինչ-որ բան երաշխավորել կամ չերաշխավորել` դա ուրիշ հարց է։ Այսինքն` Փաշինյանի հայտարարությունը անհնար է մեկնաբանել` այն ռացիոնալ միտք չէ»,–ասաց քաղաքագետը։
Խաչիկյանի խոսքով` Փաշինյանի նման ձևակերպումը տրամաբանական չէ, քանի որ ստացվում է` Հայաստանը բանակցությունների համար ընտրել է մի հարթակ, որտեղից չկա առաջարկ։
Իսկ իրականում, քաղաքագետի համոզմամբ, Միացյալ Նահանգները, պլատֆորմ տրամադրելով հայ–ադրբեջանական բանակցությունների համար, ունի իր առաջարկները և նպատակները։
«Նրանք ինչ-որ առաջարկներ կունենան, ինչ-որ ճնշում կգործադրեն, ինչպես Wall street ժուռնալը առաջարկում էր, որ ԱՄՆ-ն ճնշում գործադրի Հայաստանի վրա։ Պարզ է իհարկե, որ նրանք ճնշելու են հայերին, որ համաձայնեն ԼՂ-ն թողնել Ադրբեջանի կազմում, այդտեղից ՌԴ-ի ուժերը դուրս գան, հետո Հայաստանից ռուսական բազան դուրս գա»,–ասաց նա։
Նման իրավիճակում վաշինգտոնյան հարթակին նախապատվություն տալու հարցում քաղաքագետը տեսնում է երկու պատճառ։ Նախ, որ ՀԱՊԿ-ը հրաժարվեց դատապարտել Ադրբեջանին ՀՀ տարածքը զավթելու համար, և այն, որ չկարողացան բացել Լաչինի միջանցքը։ Այս երկու դեպքերը նեգատիվ ձևով ազդեցին, և հայ հասարակության մեջ հակառուսական տրամադրություններ սկսեցին տարածվել։
«Որոշ առումով հուսահատության հիմք կա, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է միանգամից հրաժարվել և գնալ ուրիշ տեղ, մանավանդ որ այնտեղ ոչ մի բան չեն առաջարկում, մանավանդ երբ պատերազմը կանգնեցրել է ՌԴ–ն և նոյեմբերի 9–ի պայմանագիրը, որը արդեն գոյություն չունի, ստորագրվել էր Ռուսաստանի հովանավորությամբ։ Եթե արևմուտքը ոչինչ չի առաջարկում, երաշխիքներ չի տալիս, Արևմուտքը անգամ որևէ ուժ չի տեղադրելու այստեղ, ինչպես կարելի է այդպես խաղաղության պայմանագիր ստորագրել և դառնալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի պատանդը»,–կարծում է մեր զրուցակիցը։
Այս դեպքում փորձագետը նշում է` պետք է աշխատել այն երկրների հետ, որոնք առաջարկ ունեն, խոսքը մասնավորապես ՌԴ-ի մասին է, որը կոնկրետ առաջարկում էր ԼՂ հարցը թողնել ապագային։ Խաչիկյանն ընդգծում է, որ ռուսական օրակարգը չչեղարկելով` պետք է այնպես անել, որ երկու կողմը` Արևմուտքը և ՌԴ–ն, մրցակցության մեջ լինեն և ՀՀ–ին ամենալավ առաջարկն անեն։
Չնայած այս դեպքում էլ խնդիր կա, քանի որ երկու թևի համար էլ Ադրբեջանն իր նավթով և գազով ավելի մեծ քաշ ունի, քան Հայաստանը, իսկ Թուրքիայի ռազմաստրատեգիական պոտենցիալը իրենց համար շատ ավելի կարևոր է։
«Դա է մեր պրոբլեմը, որ մենք փոքր պոտենցիալ ունեք։ Բայց ՌԴ-ն դեռ որոշ զսպող դեր կատարում է այստեղ, ՌԴ-ն դեռ պատրաստ չէ հանձնել Հարավային Կովկասը և որոշ ձևով զսպում է Թուրքիային։ Վերջապես մեր ղեկավարն էլ ասաց, որ Արևմուտքը ոչինչ չի առաջարկում, ուրեմն պետք է աշխատել ՌԴ-ի հետ, ուրիշ երկրների հետ։ Ցանկացած դեպքում պետք է պրագմատիկ մտածել և որևէ կողմից ստանալ այն որոշումը, որը կապահովի մեր և Արցախի անվտանգությունը»,–նշեց Խաչիկյանը։
Իշխանությունների անընդհատ իրենց հակասելը, ստույգ դիրք չունենալը հանգեցրել է նրան, որ ռազմավարական դաշնակիցը արդեն ՀՀ-ի հետ հեգնանքով է խոսում։ Իրականում Խաչիկյանն էլ ճիշտ է համարում Հայաստանի` և՛ Վաշինգտոնում, և՛ Մոսկվայում հարցի ինչ–որ լուծման հասնելու փորձերը, սակայն երկու աթոռի վրա նստելու քաղաքականությունը երկար չի կարող ձգձգվել, ինչ- որ պահի պետք է որոշում կայացնել։ Հետևաբար ժամանակն է, որ իշխանությունները բացահայտ ասեն, թե որտեղով են անցնում ՀՀ կարմիր գծերը։

«Попытки усидеть на двух стульях не могут продолжаться вечно»: Хачикян о переговорах
Отсутствие западных предложений по армяно-азербайджанскому урегулированию можно считать признаком провала дипломатии Еревана. Однако, по некоторым сведениям, Армении были представлены четкие предложения и сейчас на переговорах обсуждаются права этнических меньшинств, то есть, речь идет о сдаче Нагорного Карабаха Азербайджану. Такое мнение в беседе со «Sputnik Армения» выразил доктор политологии Артур Хачикян.
На днях Никол Пашинян заверил в парламенте, что от Запада не поступало никаких предложений по армяно-азербайджанскому урегулированию.
«Нелепо говорить об отсутствии предложений. Такие заявления не рациональны, и их невозможно комментировать. Конечно, Армения и Азербайджан ведут переговоры и, разумеется, есть предложения. Об этом не хотят говорить, однако очевидно, что идут переговоры о сдаче Нагорного Карабаха. Предлагает, или не предлагает Запад что-то гарантировать – уже другой вопрос, но то, что есть проект какого-то договора, который обсуждается – это факт», – утверждает политолог.
По словам Хачикяна, подобная формулировка премьера Пашиняна нелогична, поскольку получается, что Армения выбрала для переговоров площадку, у которой нет предложений.
В действительности же, по убеждению политолога, Соединенные Штаты, предоставляя платформу для армяно-азербайджанских переговоров, выдвигают свои предложения и цели.
«США представят какие-то предложения, будут оказывать определенное давление на Армению, как об этом писал «Wall Street Journal». Понятно, конечно, что они будут давить на армян, чтобы они согласились оставить Нагорный Карабах в составе Азербайджана, а там очередь дойдет и до вывода российских миротворцев и закрытия военной базы РФ», – сказал он.
Политолог видит две причины того, что армянская сторона остановила свой выбор на вашингтонской площадке. Во–первых, ОДКБ отказалась осудить захват Азербайджаном суверенной территории Армении, а во-вторых, Москва не смогла разблокировать Лачинский коридор. Эти два случая оказали негативное влияние, и в армянском обществе начали распространяться антироссийские настроения.
«В некотором смысле есть отчего отчаяться, но это не значит, что нужно сразу отказываться от РФ и идти туда, где нам ничего не предлагают, тем более, что войну остановила Россия и заявление от 9 ноября, о котором уже не вспоминают, было подписано также при покровительстве Москвы. Если Запад ничего не предлагает, не дает гарантий, не готов к размещению сил в Нагорном Карабахе, как можно подписывать такой мирный договор и становиться заложником Турции и Азербайджана?» – говорит собеседник «Sputnik Армения».
Эксперт отмечает, что нужно работать с теми странами, у которых есть предложения, речь, в частности, о РФ, которая конкретно предлагала отложить на будущее вопрос Нагорного Карабаха. Хачикян подчеркивает, что не отменяя российскую повестку, нужно сделать так, чтобы две стороны – Запад и Россия – конкурировали друг с другом представляли Армении лучшие предложения.
Хотя и в этом случае он видит проблему, поскольку и для Москвы, и для Вашингтона Азербайджан своими нефтью и газом имеет больший вес, чем Армения, не менее важен для них и военно-стратегический потенциал Турции.
«Это наша проблема, что у нас небольшой потенциал, но Россия пока не готова сдать Южный Кавказ и каким-то образом сдерживает здесь Турцию. Наконец-то, наш премьер сказал, что Запад ничего не предлагает. Это значит, что нужно работать с Россией, с другими странами. В любом случае нужно мыслить прагматично и получить от любой стороны решение, которое обеспечит безопасность Армении и Нагорного Карабаха», – отметил Хачикян.
Постоянные противоречия, отсутствие четкой позиции привели к тому, что стратегический союзник уже позволяет себе иронические нотки в разговоре с Арменией. Считая правильными поиски решения вопроса и в Вашингтоне, и в Москве, Хачикян предупреждает, что попытки усидеть на двух стульях не могут продолжаться вечно, и в какой-то момент нужно будет принять конкретное решение. Соответственно, настало время, чтобы власти Армении обозначили свои красные линии.