Ադրբեջանցիները վանդալիզմի են ենթարկել Հադրութի կենտրոնական գրադարանը
Ադրբեջանցիներն ավերել են բռնազավթված Հադրութ քաղաքի կենտրոնական գրադարանը։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Հադրութի Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի տնօրեն՝ Վարսիկ Ամիրջանյանը, ով ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեսանյութում է նկատել, որ շինությունը բացակայում է:
«Հադրութի կենտրոնական գրադարանի շենքը կառուցվել էր դեռևս 1932 թվականին: Ադրբեջանցիների հրապարակած տեսանյութից երևում է, որ գրադարանի շենքից գրեթե ոչինչ չի մնացել»,-ասում է գրադարանի տնօրենը։
«2020 թվականի տվյալներով գրադարանի ֆոնդը կազմում էր մոտ` 39 հազար 720 կտոր գիրք։ Մոտ 750-800 ընթերցող ունեինք: Այս պահին գրքային ֆոնդից տեղեկություն չկա»,-նշել է Վ.Ամիրջանյանը՝ հավելելով, որ դիմելու են Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհրդին՝ ադրբեջանական մշակութային հերթական վանդալիզմի դրսևորումը միջազգային ատյաններում բարձրաձայնելու համար:

Азербайджанцы уничтожили Гадрутскую центральную библиотеку
Азербайджанцы уничтожили центральную библиотеку оккупированного города Гадрут. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила директор Гадрутской центральной библиотеки им. Аветика Исаакяна Варсик Амирджанян, которая заметила, что здание отсутствует на видео, распространенном азербайджанскими СМИ.
«Здание центральной библиотеки Гадрута было построено еще в 1932 году. На кадрах, опубликованных азербайджанцами, видно, что от здания библиотеки практически ничего не осталось», – отмечает директор библиотеки.
По данным на 2020 год, фонд библиотеки насчитывал 39720 книг.
«У нас было около 750-800 читателей. Информации о книжном фонде на данный момент нет», – отметила Амирджанян. Она добавила, что планирует обратиться в Государственный совет по защите культурного наследия Арцаха, чтобы вопрос об очередном учиненном азербайджанцами акте вандализма против культуры был поднят в международных инстанциях.