Միայն ապուշն այժմ կարող է հուսալ, որ Ղարաբաղում հայերն ու ադրբեջանցիները կմիաձուլվեն. Զատուլին
Այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում՝ և՛ առաջին, և՛ երկրորդ, և՛ այս պատերազմների միջև ընկած ժամանակահատվածում, էքստազի մեջ հույս ունենալ, որ հայերը և ադրբեջանցիները Լեռնային Ղարաբաղում կմիաձուլվեն, հույս ունենալ կարող է միայն ապուշը կամ հասկացողությունից հեռու է, թե ինչ է տեղի ունենում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Նա նշեց, որ խաղաղության հասնելու համար այս աշխարհը պետք է լինի գոնե ինչ-որ արդարության հիմքի վրա։
«Հենց դա էլ ինձ դրդեց 44-օրյա պատերազմից առաջ հայտարարելու, որ Ղարաբաղը պետք է անկախանա, իսկ Ղարաբաղի շուրջ գտնվող շրջանները՝ բացառությամբ Ղարաբաղի շուրջ 1-2 միջանցքային շրջանների, պետք է փոխանցվեն Ադրբեջանին։
Միջնորդները մշակում էին նաև Լեռնային Ղարաբաղի հետաձգված կարգավիճակի, Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման թեման։ Այս բոլոր հարցերն այժմ մոռացված են, անտեսված:
Թվում է, թե հայկական կողմը, դիմելով հայ բնակչության այն հատվածին, որը վախենում է պատերազմի վերսկսումից, ահաբեկելով սեփական բնակչությանն այս հեռանկարով, բոլոր Հայաստանում ապրողներին մղում է մեղսակցության՝ լքելու իրենց հայրենակիցներին Լեռնային Ղարաբաղում։ Այս գիծը Հայաստանում արևմտյան ուղու կողմնակիցների շրջանում նախկինում նույնպես կար։ Դեռեւս Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ ասում էին, որ Հայաստանի բնակչությունը լավ կապրի, երբ ազատվի Լեռնային Ղարաբաղի բեռից, ինչի պատճառով էլ տարածաշրջանում առեւտրատնտեսական հարաբերությունները չեն զարգանում։ Այսօր նույնպես սրանով գայթակղում են բնակչությանը։
Հայաստանի ներկայիս իշխանության և անձամբ Փաշինյանի սև դերն այն է, որ նրանք փորձում են ժողովրդին մղել, որ ԼՂ հայրենակիցներին թողնեն ճակատագրի քմահաճույքին»,-նշել է ռուս պատգամավորը։
Զատուլինը չի կարծում, որ խաղաղության կարելի է հասնել նման ճանապարհներով, քանի որ նման խաղաղությունը հղի է լինելու կատարված անարդարության հիշողություններով և կրում է ապագա հակամարտությունների սերմերը։

Надеяться на слияние армян и азербайджанцев в Нагорном Карабахе сейчас может только недоумок – Затулин
После всего того, что случилось в зоне нагорно-карабахского конфликта, как в первую войну, как во вторую войну, так и между этими войнами, в экстазе надеяться на слияние между армянами и азербайджанцами в Нагорном Карабахе может только недоумок или человек, далекий от понимания всего произошедшего. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил первый зампред думского Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
Он заметил, что для достижения мира этот мир должен быть хотя бы на каких-то началах справедливости.
«Именно это меня побудило еще до 44-дневной войны заявить, что Карабах должен обрести независимость, а районы вокруг Карабаха за исключением 1-2 коридорных районов вокруг Карабаха должны быть переданы Азербайджану. Посредники разрабатывали также тему отложенного статуса Нагорного Карабаха, проведения референдума в Нагорном Карабахе. Все эти вопросы сейчас забыты, отброшены.
Такое ощущение, что армянская сторона, апеллируя к той части населения Армении, которая боится возобновления войны, запугивая собственное население этой перспективой, подталкивает всех живущих в Армении к соучастию в отказе от своих соотечественников в Нагорном Карабахе. Эта линия у сторонников западного пути в Армении присутствовала и раньше. Еще во времена Левона Тер-Петросяна говорили, что население Армении будет хорошо жить тогда, когда оно избавится от бремени Нагорного Карабаха, из-за чего не развиваются торгово-экономические отношения в регионе. Этим соблазняют население и сегодня.
Черная роль нынешнего правительства Армении и Пашиняна лично в том, что они пытаются подтолкнуть народ бросить соотечественников Нагорного Карабаха на произвол судьбы», – отметил российский депутат.
Затулин не считает, что такими путями можно достичь мира, так как такой мир будет чреват воспоминаниями о допущенной несправедливости и несет в себе зерна будущих конфликтов.