Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարի արձագանքը Նիկոլ Փաշինյանին
Ծանոթացա Նիկոլ Փաշինյանի` երեկ արտահայտած մտքերին: Գուցե հասկանալով՝ թե ուր է հասցրել Արցախը և Հայաստանը, փորձում է բոլոր հնարավոր և անհնար միջոցներով մեղքը գցել ուրիշների վրա: Չնայած բազմիցս փաստերով անդրադարձել ենք այդ մեղադրանքների կեղծ լինելուն՝ ստիպված ենք ևս մեկ անգամ կրկնել.
1․ Նախագահի ընտրությանը մասնակցելու համար 10 տարի քաղաքացի հանդիսանալու մասին
1998 թվականի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում չկար որևէ մարդ, ով կունենար առնվազն վերջին տաս տարվա ՀՀ քաղաքացիություն, քանի որ մինչև 1991 թվականը, այսինքն՝ մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը, կար մեկ ընդհանուր՝ ԽՍՀՄ քաղաքացիություն (ՀԽՍՀ կամ խորհրդային այլ հանրապետության առանձին քաղաքացիություն ընդհանրապես գոյություն չուներ): Ավելին, Ռոբերտ Քոչարյանը 1988 թվականից հանդիսանում էր ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր:
2․ Արցախը բանակցային գործընթացից դուրս թողնելու մասին
- 1997 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի և Ֆինլանդիայի համանախագահների զույգի փոխարեն ձևավորվեց ԵԱՀԿ ՄԽ եռյակը, որի կազմի մեջ մտնում էին Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը:
- Եռյակի առաջին կոնսուլտացիաները, առանց հակամարտող կողմերի մասնակցության, տեղի ունեցան նույն թվականի փետրվարի 24-ին Կոպենհագենում և մարտի 19-ին՝ Փարիզում: Դրանցում քննարկվում էր բանակցությունների ֆորմատի փոփոխությունը:
- 1997 թվականի ապրիլի 1-4-ը տեղի ունեցավ հակամարտության կողմերի մասնակցությամբ բանակցությունների վերջին տուրը, որտեղ միջնորդների կողմից հայտարարվեց «մաքոքային դիվանագիտության» անցման մասին: Ըստ էության, համանախագահողները հրաժարվեցին կողմերի մասնակցությամբ բանակցությունների ֆորմատից՝ հաշվի առնելով դրա անարդյունավետությունը: Այդ վերջին հանդիպմանը նույնիսկ ավանդական ընթրիքի ժամանակ չհաջողվեց կողմերին նստեցնել ընդհանուր սեղանի շուրջ:
- Այդ ժամանակ, արդեն, ավելի քան մեկուկես տարի ուղիղ բանկցություններ էին վարվում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների խորհրդականներ Լիպարիտյանի և Գուլուզադեի միջև։
- Նախագահ Քոչարյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 1999 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ԱՊՀ երկրների գագաթնաժողովում, Բորիս Ելցինի նախաձեռնությամբ։
- Այսպիսով, հակամարտության կողմերի մասնակցությամբ բանակցությունների ֆորմատը կասեցվել է դեռ 1997 թվականի ապրիլից, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը դեռ մեկ շաբաթ էր, ինչ ՀՀ վարչապետ էր և երկու տարի հետո նոր տեղի էին ունենալու նախագահներ Քոչարյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումը:
- Եվս մեկ փաստ․ 1998-2018 թվականներին ՄԽ համանախագահները գրեթե բոլոր տարածաշրջան այցերի ժամանակ մեկնել են Արցախ և բանակցել Արցախի Հանրապետության քաղաքական ղեկավարության հետ, իսկ 2018-ից հետո՝ ԶՐՈ անգամ:
3. «Ընդհանուր պետության» գաղափարը եղել է ռուսական կողմի առաջարկության հիման վրա մշակված տարբերակ, որն Ադրբեջանին ներկայացվել է Հայաստանից առաջ, և ներկայացնելու իսկ օրը՝ 1998 թվականի նոյեմբերի 9-ին, կտրուկ մերժվել Ադրբեջանի կողմից: Վաֆա Գուլուզադեն նույն նոյեմբերի 9-ի հարցազրույցում հայտարարել է, որ այդ առաջարկներն անընդունելի են Ադրբեջանի համար, քանի որ դրանք վտանգում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Իսկ նույն տարբերակը միանգամից մերժելու մասին Հեյդար Ալիևը հայտարարել է 2001 թվականի փետրվարի 21-ին՝ Ադրբեջանի խորհրդարանում ունեցած ելույթում՝ բացատրելով, որ չէր կարող ընդունել այն, քանի որ, մեջբերում եմ․ «Ադրբեջանում ասացվածք կա՝ սևից էլ սև: «Ընդհանուր պետության» առաջարկը նախկին բոլոր առաջարկներից էլ վատն էր: Ես հենց դրանց հետ ծանոթացա, միանգամից ասացի, որ չեմ ցանկանում դրանք նույնիսկ քննարկել: Դա Ադրբեջանի տարածքում երկրորդ պետության ստեղծում էր…»․ մեջբերման ավարտ:
Արդեն նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանից համանախագահները ժամանել են Հայաստան և, փաստորեն, մտքեր են փոխանակվել ընդամենը արդեն իսկ մերժված առաջարկի մասին:
4․ ԵԱՀԿ 1999 թվականի Ստամբուլյան փաստաթղթի մեջ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում ԼՂ հակամարտությունը միակն էր, որի վերաբերյալ չէր շեշտվում տարածքային ամբողջականության սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը, և դա մեծ դիվանագիտական հաղթանակ էր: Սա փաստ է, և ընդունված փաստաթղթին կարող են ծանոթանալ բոլորը:
5․ «Մեղրիի փոխանակման» մասին խոսելիս, նա/Նիկոլ Փաշինյանը/ մեջբերում է իր հոգևոր հայրերի, թիմակիցների և չինովնիկների խոսքերը և իր թերթում 2008 թվականի փետրվարին տպած մի հոդված՝ անվանելով դա «միջազգային մամուլի հրապարակում»: Ի՞նչ էր տեղի ունեցել իրականում. առաջարկի հեղինակը Ալիևն էր, և այն երբեք չի քննարկվել հակամարտության կողմերի հետ եռանախագահների ֆորմատում: Այդ առաջարկությունը մերժվել է հայկական կողմից: Մանրամասները նկարագրված են Ռոբերտ Քոչարյանի «Կյանք և Ազատություն» գրքի 380-381 էջերում:
6. Քի Վեսթի 2001 թվականի Փաստաթղթով Արցախը Լաչինի միջանցքի հետ միացվում էր Հայաստանին։ Դրա փոխարեն տրվում էր ճանապարհ, այլ ոչ թե միջանցք: Այս փաստաթղթի մասին մանրամասն և պարզ գրված է «Կյանք և Ազատություն» գրքում և գրվածին ավելացնելու ոչինչ չկա: Ի միջի այլոց, այդ փաստաթուղթը նույնպես հրապարակված է, և ցանկացողները կարող են կարդալ:
7. Մադրիդյան փաստաթղթի մասին խոսել ենք բազմիցս․ միայն կրկնենք, որ այն առաջին բանակցային փաստաթուղթն է, որով միջազգային երաշխիքներով ճանաչվում էր Արցախի ինքնորոշման իրավունքը: Այդ փաստաթղթի այդ հատվածի՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեին հակադրելը բանակցային ամբողջ պատմության ընթացքում չէր անցել նույնիսկ ադրբեջանցիների մտքով: 1991 թվականի հանրաքվեն անց էր կացվել պատերազմի պայմաններում և առանց հեղինակավոր միջազգային կառույցների կողմից մանդատով օժտված դիտորդների: Նոր հանրաքվեն ամրապնդելու էր առաջինի արդյունքները՝ միջազգային կարգավիճակ հաղորդելով դրան:
Վերջում՝ պատմական փաստեր, որոնք անհնար է նենգափոխել.
• Նախագահ Քոչարյանը ղեկավարման ընթացքում Հայրենիքից նույնիսկ մեկ սանտիմետր հող չի զիջել թշնամուն, այլ՝ հակառակը:
• Նախագահ Քոչարյանի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանը ամենից հանգիստ և խաղաղ ժամանակահատվածն էր ՀՀ պատմության մեջ:
• Նախագահ Քոչարյանի պաշտոնավարման ընթացքում առաջին անգամ միջազգայնորեն ճանաչվեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, իսկ Արցախի Հանրապետությունը արագ տեմպերով զարգանում էր:
• Նախագահ Քոչարյանի պաշտոնավարման ընթացքում Ադրբեջանը մտքով անգամ չի անցկացրել, որ կարող է հարձակվել Հայաստանի և Արցախի վրա՝ իմանալով, որ պատժվելու է:

Руководитель офиса 2-го президента Армении Роберта Кочаряна ответил Пашиняну
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Баграт Микоян выступил с комментарием в связи со вчерашними высказываниями Никола Пашиняна, в котором говорится:
«Ознакомился с мыслями, выраженными накануне Николом Пашиняном. Может, понимая, к чему привел Арцах и Армению, он пытается всеми возможными и невозможными средствами свалить вину на других.
1. О 10-летнем гражданстве, необходимом для участия в выборах президента
По положению на 1998 год в Республике Армения не было никого, кто как минимум в последние 10 лет имел гражданство РА, поскольку до 1991 года, то есть до развала СССР, было единое гражданство СССР (отдельного гражданства АрмССР или другой советской республики не существовало вообще). Более того, с 1998 года Роберт Кочарян являлся депутатом Верховного Совета АрмССР.
2. О выводе Арцаха из переговорного процесса
- В феврале 1997 года вместо сопредседателей Минского процесса в лице России и Финляндии сформировалась тройка МГ ОБСЕ, в состав которой вошли Франция, США и Россия.
- Первые консультации тройки, без участия конфликтующих сторон, состоялись 24-го февраля того же года в Копенгагене и 19-го марта в Париже. В них обсуждалось изменение формата переговоров.
- 1-4 февраля 1997 года состоялся последний тур переговоров с участием конфликтующих сторон, где сопредседателями было объявлено о переходе к «челночной дипломатии». По сути, сопредседатели отказались от формата переговоров с участием сторон, учитывая его неэффективность. Во время традиционного ужина на этой последней встрече даже не удалось усадить стороны за общий стол.
- В это время уже более полутора лет велись прямые переговоры между советниками президентов Армении и Азербайджана Липаритяном и Гулузаде.
- Первая встреча президента Кочаряна и Алиева состоялась 1 апреля 1999 года на саммите стран СНГ, по инициативе Бориса Ельцина.
- Таким образом, формат переговоров с участием сторон был прекращен ещё с апреля 1997 года, когда Роберт Кочарян всего неделю был премьер-министром РА, и только через два года состоялась первая встреча президентов Кочаряна и Алиева.
- Еще один факт. В 1998-2008 годы сопредседатели МГ ОБСЕ во время всех региональных визитов посещали Арцах и вели переговоры с политическим руководством Арцаха, а после 2018 года - было НОЛЬ визитов.
3. Идея «Единого государства» была вариантом, разработанным на основе предложения российской стороны и представленным Азербайджану до Армении.
В тот же день, 9-го ноября 1998 года Азербайджан резко отверг его. В интервью того же дня Вафа Гулузаде заявил, что эти предложения неприемлемы для Азербайджана, поскольку они представляют опасность территориальной целостности Азербайджана. О том, что тот же вариант был сразу же отвергнут, Гейдар Алиев заявил, выступив 21 февраля 2001 года в парламенте Азербайджана и объяснив, что не мог его принять, поскольку, цитирую: «в Азербайджане есть поговорка - это чернее чёрного. «Общее государство» было еще хуже прежних предложений. Как только я с ними ознакомился, сказал, что не хочу даже их обсуждать. Это было созданием второго государства в границах Азербайджана...». конец цитаты.
4. В Стамбульском документе ОБСЕ 1999 года нагорно-карабахский конфликт был единственным в регионе ОБСЕ, относительно которого не подчеркивалась необходимость сохранения территориальной целостности, и это было большой дипломатической победой. Это факт, и с принятым документом многие могут ознакомиться.
5. Говоря «Об обмене Мегри», он /Никол Пашинян/ цитирует слова своих духовных отцов, соратников и чиновников, а также опубликованную в феврале 2008 года в своей газете статью, называя ее «публикацией международной прессы». Что произошло на самом деле? Автором предложения был Алиев, и оно никогда не обсуждалось конфликтующими сторонами в формате трехстороннего сопредседательства. Это предложение было отвергнуто армянской стороной. Подробности описаны на 380-381 страницах книги Роберта Кочаряна «Жизнь и свобода».
6. По Ки Вестскому документу 2001 года Арцах с Лачинским коридором присоединялся к Армении. Вместо него предлагалась дорога, а не коридор. Подробно и ясно об этом документе написано в книге «Жизнь и свобода» и прибавить к написанному нечего. Кстати, этот документ также обнародован, и желающие могут его прочесть.
7. О Мадридском документе мы много раз говорили. Просто повторим, что это первый переговорный документ, которым на международных гарантиях было признано право самоопределения Арцаха. В истории всего переговорного процесса даже у азербайджанцев в мыслях не было противопоставить этот отрывок данного документа референдуму от 10 декабря 1991 года. Референдум 1991 года был проведен в условиях войны и без наблюдателей, наделенных мандатом авторитетных международных структур. Новый референдум должен был закрепить результаты первого, придавая ему международный статус.
Под конец исторические факты, которые невозможно исказить
• Во время своего руководства президент Кочарян и сантиметра земли от Родины не уступил врагу, а напротив.
• Период президентства Роберта Кочаряна был самым спокойным и мирным в истории РА.
• В период президентства Роберта Кочаряна впервые на международном уровне было признано право народа Арцаха на самоопределение, а Республика Арцах развивалась быстрыми темпами.
• В период президентства Роберта Кочаряна Азербайджану на ум даже не приходило,что можно напасть на Армению и Арцах, зная, что он будет наказан».