Ադրբեջանը սեղմում է օղակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ. ԱՄՆ կոնգրեսում «Պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին» խորագրով լսումներ են անցկացվել
ԱՄՆ-ն չի կարող ընդունել Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգը կամ էթնիկ զտումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է կոնգրեսական Քրիս Սմիթը ԱՄՆ կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում «Պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին» խորագրով լսումների ժամանակ:
Կոնգրեսականը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի փոքրաթիվ խոցելի բնակչությունը շրջապատված է ավելի մեծ և ավելի հզոր ադրբեջանական ուժերով, որոնց աջակցում է Թուրքիան:
«2020 թ.-ից ի վեր Ադրբեջանը սեղմում է օղակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Նրա ուժերը ոչ միայն օկուպացրել են նախկին տարածքի մեծ մասը, այլև նույնիսկ բուն Հայաստանի տարածքը: Ադրբեջանի կառավարությունը խախտել է համաձայնագրերը, և մարդկանց համար ավելի դժվար է դարձել Լեռնային Ղարաբաղում ստանալ սնունդ և այլ ապրանքներ… Մինչ մեր կառավարությունը քննարկումներ է անցկացնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հետ, մենք Կոնգրեսում պարտավոր ենք հարցնել, թե որ ուղղությամբ է այդ ամենը գնում… Մեր երկիրը պարզապես չի կարող ընդունել Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգը կամ էթնիկ զտումները»,-նշել է Քրիս Սմիթը:
Լսումները վարող մյուս կոնգրեսական Ջիմ Մաքգավերնի շեշտմամբ՝ քննարկումը տեղի է ունենում, քանի որ կան մտավախություններ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը վտանգի մեջ են: Եվ այդ վախը, ըստ կոնգրեսականի, հիմնավորված է՝ հաշվի առնելով հայերի դեմ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունը, որը ճանաչել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը:
«Ադրբեջանը Թուրքիա չէ, սակայն Թուրքիայի՝ Օսմանյան կայսրության հետնորդի սերտ դաշնակիցն է: Մարդիկ վախենում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որը ամենաերկարատևն է հետխորհրդային փլուզումից հետո, կարող է պատմության կրկնություն հրահրել»,-նշել է Մաքգավերնը:

Азербайджан сжимает кольцо вокруг Нагорного Карабаха: в Конгрессе США прошли слушания «Защиту народу Нагорного Карабаха»
США не могут смириться с угрозой геноцида или этнических чисток в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс», об этом заявил конгрессмен Крис Смит в ходе слушаний «Защиту народу Нагорного Карабаха» в комиссии Конгресса США по правам человека им. Тома Лантоса.
Конгрессмен подчеркнул, что малочисленное уязвимое население Нагорного Карабаха окружено более крупными и мощными азербайджанскими силами, поддерживаемыми Турцией.
«С 2020 года Азербайджан сжимает кольцо вокруг Нагорного Карабаха. Его войска заняли не только большую часть прежней территории, но даже территорию самой Армении. Правительство Азербайджана нарушило соглашения, и людям в Нагорном Карабахе стало труднее получать продукты питания и другие товары. Пока наше правительство проводит обсуждения с руководителями Азербайджана и Армении, мы в Конгрессе обязаны спросить, в каком направлении все это идет. Наша страна просто не может смириться с угрозой геноцида или этнических чисток в Нагорном Карабахе», – сказал Крис Смит.
Джим Макговерн, другой конгрессмен, проводивший слушания, подчеркнул, что обсуждения происходит, потому что есть опасения, что армянам Нагорного Карабаха угрожает опасность. И этот страх, по мнению конгрессмена, оправдан, учитывая геноцид, совершенный Османской империей против армян, который признал президент США Джо Байден.
«Азербайджан не Турция, однако близкий союзник Турции, правопреемника Османской империи. Люди опасаются, что нагорно-карабахский конфликт, который является самым продолжительным с момента распада СССР, может спровоцировать повторение истории», – заключил Макговерн.