Անդրանիկ Թևանյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ
Այսօր ՀՀ–ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատանը հանդիպել եմ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ։ Քննարկել ենք տարածաշրջանային զարգացումներին, հայ–ադրբեջանական հարաբերություններին ու հատկապես Արցախի շուրջ ստեղծված գերճգնաժամային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
Արցախի ներկա վիճակը համեմատելով Լենինգրադյան պաշարման հետ՝ նկատեցի, որ կյանքի ճանապարհի բացումը խիստ անհրաժեշտ է առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի, դեղորայքի և վառելիքի դեֆիցիտի առաջ կանգնած արցախահայությանը։
Քննարկել ենք նաև հայ–ռուսական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։ Այդ հարաբերութունների ռազմավարական ու սերտացող բնույթը բխում է մեր երկու երկրների բնական շահերից և պետք է «գետնի վրա» ամեն ինչ անել, որպեսզի հակատրամադրություններ չառաջանան։

Андраник Теванян встретился с чрезвычайным и полномочным послом РФ в РА Сергеем Копыркиным
Сегодня в посольстве Российской Федерации в Армении встретился с чрезвычайным и полномочным послом Сергеем Копыркиным. Обсудили вопросы, касающиеся региональных развитий, армяно-азербайджанских отношений и в особенности сложившейся вокруг Арцаха обстановки.
Сравнив нынешнее положение Арцаха с блокадным Ленинградом, отметил, что открытие «дороги жизни» крайне необходимо для испытывающих острый дефицит продуктов первой необходимости, лекарств и топлива армян Арцаха.
Обсудили также касающиеся армяно-российских отношений вопросы. Стратегический и крепнущий характер этих отношений продиктован естественными интересами двух стран, и «на земле» нужно сделать всё, чтобы не возникало антинастроений.