Առաջիկայում Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպում է սպասվում՝ ԵՄ խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ
ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի։
Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած ՀՀ-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված արդյունքը շոշափելի չէ, բայց կա որոշակի առաջընթաց։ Առաջիկայում Բրյուսելում սպասվում է իմ հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ ԵՄ խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ։
Ցավոք ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման, հույս ունեմ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը, բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

В Брюсселе состоится встреча Пашиняна и Алиева
Права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны рассматриваться в рамках международных механизмов диалога между Баку и Степанакертом, а между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан мирный договор. Об этом в ходе заседания правительства заявил Никол Пашинян.
Сообщив, что зафиксированный в состоявшихся в Вашингтоне армяно-азербайджанских переговорах прогресс не является ощутимым, но, тем не менее, налицо определенное продвижение, Пашинян отметил, что в ближайшее время в Брюсселе состоится встреча с президентом Азербайджана при посредничестве председателя Европейского совета.
«К сожалению, текст мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном пока не готов к подписанию. Надеюсь, что на предстоящей встрече удастся привести в предметную плоскость зафиксированные в Вашингтоне положительные тенденции», – добавил Пашинян.