Հաագայի դատարանը վերահաստատել է՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր որոշումը
2023 թվականի հուլիսի 6-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը կայացրել է որոշում Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով իր՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման լրացման մասին Հայաստանի խնդրանքի վերաբերյալ, որը պայմանավորված էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։
Դատարանը վերահաստատել է իր՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որով պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը, գտել է, որ այս պահին չկա իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը լրացնելու անհրաժեշտությունը:

Суд в Гааге подтвердил обязательство Азербайджана гарантировать беспрепятственное движение через Лачинский коридор
Международный Суд ООН 6 июля текущего года вынес решение по просьбе Армении о дополнении постановления от 22 февраля 2023 г. о применении обеспечительной меры по делу «Армения против Азербайджана», рассматриваемому в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, которое обусловлено фактом установки пропускного пункта в Лачинском коридоре. Об этом сообщили в офисе представителя Армении по международным правовым вопросам.
Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Азербайджан принять все меры по гарантированию беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях. Суд счел, что на данный момент нет необходимости дополнения своего решения от 22 февраля 2023 г.