Բաքու-Ստեփանակերտ իրական երկխոսություն պետք է սկսվի․ Տոյվո Կլաար
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարման հետ կապված իրավիճակին՝ նշելով, որ էներգիայի մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ պետք է իրականացվեն առանց սահմանափակումների, իսկ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև իրական երկխոսություն պետք է սկսվի։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 8-ի երեկոյան վերականգնվել էր Արցախ գազի մատակարարումը, սակայն հուլիսի 9-ին կեսօրին ադրբեջանական կողմը կրկին լրիվ անջատել է այն:
«Խոստումնալից սկսված օրը կրկին ավարտվեց հիասթափությամբ և հուսախաբությամբ: Ինչպես բազմիցս կրկնել է Եվրամիությունը, չափազանց կարևոր է, որ էներգայի մատակարարումները վերականգնվեն առանց սահմանափակումների, ինչպես նաև՝ մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Բաքու-Ստեփանակերտ իրական երկխոսություն պետք է սկսվի՝ նպատակ ունենալով ապահովել այլընտրանքներ բռնությանը, ձևավորել անչափ անհրաժեշտ վստահություն և երաշխավորել արժանապատվությունը: Եվրամիությունը անհամբերությամբ սպասում է Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների հետ»,-գրել է Կլաարը։

Должен начаться реальный диалог Баку-Степанакерт – Тойво Клаар
Спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаар коснулся ситуации с поставками газа в Нагорный Карабах. Как передает «Арменпресс», подача газа в Арцах была восстановлена ​​вечером 8 июля, но днем ​​9 июля азербайджанская сторона вновь полностью его перекрыла.
«День, начавшийся многообещающе, снова закончился разочарованием и обманом надежд. Как неоднократно заявлял Европейский Союз, крайне важно, чтобы энергоснабжение было восстановлено без ограничений, также движение людей и товаров по Лачинскому коридору.
Реальный диалог Баку-Степанакерт должен начаться, чтобы обеспечить альтернативу насилию, сформировать столь необходимое доверие и гарантировать достоинство. Евросоюз с нетерпением ждет трехсторонней встречи с лидерами Армении и Азербайджана, которая состоится в Брюсселе», – написал Тойво Клаар.