1994թ․, 2020թ․․ ինչպիսի՞ն կլինի հայ-ադրբեջանական նոր ստատուս քվոն (Արցախի պաշարումը Փաշինյան-Ալիև-Էրդողան համաձայնության արդյունք է)
Արցախյան առաջին պատերազմի հետևանքով 1994 թվականի մայիսին հաստատվեց նոր ստատուս քվո։ Մենք ստացանք Արցախի Հանրապետություն՝ նոր տարածքով։ Ստացանք նաև «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» վիճակ, ինչին զուգահեռ տեղի էր ունենում հայ–ադրբեջանական մրցակցություն պետականաշինության, բանակաշինության, տնտեսության, դիվանագիտության և այլ հարթակներում։ Այդ մրցակցության մեջ մի մասով հաջողեցինք, մի մասով՝ ոչ։
Նիկոլ Փաշինյանի «զրոյական կետը» զրոյացրեց 1–ին ստատուս քվոյից հետո ունեցած մեր բոլոր մրցակցային առավելությունները և հնարավորություն տվեց թշնամուն օգտվել նույն ժամանակահատվածում արձանագրված մեր բացթողումներից, սխալներից, ձախողումներից։
2020–ի 44–օրյա պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9–ին։ Հաստատվեց նոր ստատուս քվո։ Հաստատվեց Մոսկվայի ակտիվ միջամտությամբ։ Նոր ստատուս քվո՝ համեմատաբար լավ պայմաններով, կարող էր հաստատվել նաև 2020–ի հոկտեմբերի 19–ին, բայց Նիկոլ Փաշինյանը չհամաձայնեց։ Եթե նրան մնար, ապա նոր ստատուս քվոն Արցախի ամբողջական վերացումը կլիներ (հիմա Փաշինյանը հետևողականորեն գնում է այդ ուղղությամբ)։
Նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությունը հնարավորություն տվեց Մոսկվային Արցախի մի մասը պահել հայկական և ըստ այդմ հնարավորություն տվեց ռազմական ներկայություն ապահովել Արցախում։
2025–ին լրանում է եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված ռուս խաղաղապահների ներկայության ժամկետը։ Եթե եռակողմ հայտարարության մասնակիցներից մեկը հայտարարի, որ դեմ է ռուս խաղաղապահների ներկայությանը, ապա խաղաղապահները պետք է հեռանան։
2020–ի նոյեմբերի 9–ից էլ պարզ էր, որ Ալիևն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի ռուս խաղաղապահները 2025–ից հետո չերկարաձգեն իրենց ներկայությունը, և Ադրբեջանը կլանի Արցախը։
Նոյեմբերի 9–ից պարզ էր նաև, որ Հայաստանը պետք է հակառակն անի, այն է՝ ձգտի խաղաղապահների ժամկետի ավելացմանը։
Նիկոլ Փաշինյանի ոչ լեգիտիմ և դավաճանական քայլն այն է, որ ինքը Ալիևի հետ միաբերան կողմ է արտահայտվում ռուս խաղաղապահների գործունեության ժամկետի չերկարացմանը։ Փաշինյանը դա անում է Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելով։ Մոսկվան այդ պայմաններում ստանում է նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության մասնակիցներից երկուսի՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մերժումը։ Էրդողանը հենց այդ մերժումից հետո ինքնավստահ հայտարարեց, որ ռուս խաղաղապահները 2025–ից հետո պետք է լքեն Արցախը։
Եվ այսպես, տեղի է ունեցել մեծ դավաճանություն։ Փաշինյանը, հակառակ իր խոստումներին ու 2021–ի խորհրդարանական ընտրություններում ներկայացրած ծրագրին, Արցախը հանձնել է Ադրբեջանին։ Արցախի պաշարումը Փաշինյան–Ալիև–Էրդողան համաձայնության արդյունք է։
Բրյուսելում և Վաշինգտոնում հայ–ադրբեջանական նոր ստատուս քվո է եփվում, որի արդյունքում թիրախավորվում է ոչ միայն Արցախը, այլ նաև Հայաստանը։ Ստանում ենք անվտանգության զրո երաշխիքներ՝ զուգահեռաբար դառնալով հակառուսական ու հակաիրանական գործիք։
Ի դեպ, նոր ստատուս քվոյի համար Արևմուտքին մեղադրելը երեխայություն է։ Արևմուտքն իր շահն ունի։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ Հայաստանը ներկայացնողն է այլոց շահերը սպասարկում՝ անձնական շահի դիմաց։
Արցախը Փաշինյանի անձնական (նյութական) շահի առաջին զոհն է դառնում։ Հաջորդիվ Հայաստանն է։ Հետևաբար՝ Արցախի անկում թույլ չտալը գերկենսական և գոյաբանական հարց է բոլորիս համար։ Մեր խնդիրն այս փուլում 2020–ի նոյեմբերի 9–ի ստատուս քվոյի փոփոխություն ի վնաս Հայաստանի ու Արցախի թույլ չտալն է, ինչի կարևորագույն նախապայմանն իշխանափոխությունն է։ Փաշինյանի մասնակցությամբ նոր ստատուս քվոն մահաբեր կլինի մեր երկրի համար։
Հ․Գ․։ Ստորության և դավաճանության գագաթնակետն է այն մտածողությունը, թե բա՝ Արցախը հանձնելու և 120 հազարին սրի տալու գնով կարելի է Հայաստանը պահել։

1994г., 2020г.: каким будет новый армяно-азербайджанский статус-кво (осада Арцаха – результат соглашения Пашинян-Алиев-Эрдоган)?
По итогам 1-ой Арцахской войны в мае 1994-го утвердился новый статус-кво. Мы получили Республику Арцах в новых границах. Получили также состояние «ни мира, ни войны», параллельно которому шло армяно-азербайджанское соперничество в сферах государственного строительства, построения армии, дипломатии и т.д. В этом противостоянии мы отчасти достигли успеха, отчасти – нет.
«Нулевая точка» Никола обнулила все наши конкурентные преимущества после 1-го статус-кво и позволила врагу воспользоваться зафиксированными нами за тот же период упущениями, ошибками и провалами.
44-дневная война завершилась 9-го ноября. Утвердился новый статус-кво. Утвердился при активном вмешательстве Москвы. Новый статус-кво, при сравнительно лучших условиях, мог утвердиться 19-го октября 2020-го, но Никол Пашинян не согласился на это. Будь на то его воля, новым статус-кво было бы полное уничтожение Арцаха (сейчас Пашинян последовательно идет этим путем).
Трехстороннее заявление от 9-го ноября дало Москве возможность сохранить часть Арцаха армянским и утвердить в нем свое военное присутствие.
В 2025-ом завершается закрепленный в трехстороннем заявлении срок пребывания в Арцахе российских миротворцев. Если одна из сторон трехсторонних соглашений заявит, что выступает против присутствия российских миротворцев, то последние должны будут покинуть территорию.
Уже с самого 9-го ноября 2020-го было понятно, что Алиев сделает всё, чтобы срок пребывания российских миротворцев не был продлен, и Азербайджан поглотил Арцах.
Тогда же было понятно, что Армения должна сделать прямо противоположное, то есть стремится к продлению сроков пребывания миротворцев.
Нелегитимным и предательским шагом Никола Пашиняна является то, что он в унисон Алиеву выступает против продления срока нахождения в Арцахе российских миротворцев. Пашинян делает это признанием Арцаха частью Азербайджана. В этих условиях Москва получает отказ двух (Армении и Азербайджана) из трех сторон заявления от 9-го ноября. Именно после этого отказа Эрдоган самоуверенно заявил, что российские миротворцы после 2025-го должны покинуть Арцах.
Итак, произошло большое предательство. Вопреки своим обещаниям и представленной им на парламентских выборах 2021-го программе, Пашинян сдал Арцах Азербайджану. Осада Арцаха – результат соглашения Пашинян-Алиев-Эрдоган.
В Брюсселе и Вашингтоне заваривается новый статус-кво, в результате которого мишенью становится не только Арцах, но и Армения. Мы получаем ноль гарантий безопасности, становясь при этом антироссийским и антииранским инструментом.
Кстати, обвинять Запад в новом статус-кво попросту инфантильно. Запад преследует свои цели. Вся проблема в том, что представляющий Армению обслуживает чужие интересы – в своих личных интересах.
Арцах становится жертвой личных (меркантильных) интересов Пашиняна. За ним последует Армения. Следовательно, недопущение падения Арцаха является жизненно важным и экзистенциональным для всех нас вопросом. Нашей задачей на данном этапе является недопущение изменения статус-кво от 9-го ноября 2020-го в ущерб Армении и Арцаху, важнейшим предусловием которого является смена власти. Новый статус-кво с участием Пашиняна станет для нашей страны смертоносным.
P.S. Верхом подлости и предательства является то мышление, будто ценой сдачи Арцаха и жертвования 120 тысячами армян можно сохранить Армению.