Փաշինյանն ու իր խորհրդարանական մեծամասնությունը լեգիտիմ չեն, իշխանության ղեկին խունտա է
Նիկոլ Փաշինյանի, Արարատ Միրզոյանի, ՔՊ–ական պատգամավորների արած հայտարարությունները և վարվող քաղաքականությունն Արցախի ու Հայաստանի մասով լեգիտիմ չեն։ Դրանք չեն ստացել ՀՀ քաղաքացիների աջակցությունը 2021–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, հետևաբար՝ գործող խորհրդարանական մեծամասնությունն ու կառավարությունն ապօրինի են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մանդատ Փաշինյանը չունի։
Փաշինյանը խաբել է ՀՀ քաղաքացիներին, դրժել է իր խոստումը, հանձնել է Արցախը, հարցականի տակ է դրել Հայաստանի գոյությունը։
Եթե 2018–ին իշխանափոխության լեգիտիմ հիմք ներկայացվեց խոստման դրժումը, ապա հիմա առավելևս լեգիտիմ հիմք կա իշխանափոխության, քանզի 2018–ի համեմատ հիմա մենք ունենք պետության գոյության սպառնալիք։ 2018–ին պետական դավաճանության թեմա չկար, հիմա՝ կա։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը պետական հանցագործության դաշտում է գտնվում և հակասահմանադրական է՝ գործ ունենք իշխանությունը զավթած խունտայի հետ։ Իսկ դա արմատապես փոխում է իրավիճակը։ Ոչ ցանկալի իշխանության և խունտայի միջև հսկայական տարբերություն կա։
Ինչ վերաբերում է Ստեփանակերտի պահվածքին։
Արցախից դեպի Հայաստան և արտաքին աշխարհ գնացող ազդակները պետք է ավելի հասցեական ու քաղաքական լինեն։ Լղոզվածությանն ու քնարերգությանը պետք է փոխարինեն հստակությունն ու պրագմատիզմը, սառը հաշվարկներն ու կոնկրետ գործողությունները։
Հ․Գ․։ Արցախում տեղի ունեցող դրամատիկ իրադարձությունների ու Հայաստանի իշխանության հանցավոր քաղաքականության ֆոնին «Հայաքվեի» ստորագրահավաքին մասնակցելն այն նվազագույնն է, որ այս պահին պետք է անի ՀՀ քաղաքացին։ Մյուս քայլերը պետք է արդեն քաղաքական մարդիկ իրականացնեն։

Пашинян и его парламентское большинство нелегитимны: у руля власти находится хунта
Озвучиваемые Николом Пашиняном, Араратом Мирзояном, депутатами от ГД заявления и проводимая действующей властью политика по части Арцаха и Армении нелегитимна. Они не получили на это поддержки граждан РА во время парламентских выборов 2021-го, следовательно, действующее парламентское большинство и правительство незаконны.
У Пашиняна нет мандата на признание Арцаха в составе Азербайджана.
Пашинян обманул граждан РА, отрекся от своих обещаний, сдал Арцах, поставил под вопрос существование Армении.
Если легитимным основанием смены власти в 2018-ом преподносилось отречение от обещания, то сейчас легитимное основание для смены власти есть уж подавно, поскольку, в сравнении с 2018-ым, сейчас мы стоим перед угрозой существования государства. В 2018-ом не было темы государственной измены, сейчас – есть.
Учитывая то обстоятельство, что проводимая Пашиняном политика находится в поле государственного преступления и является антиконституционной, мы имеем дело с узурпировавшей власть хунтой. А это кардинальным образом меняет картину. Между нежелательной властью и хунтой колоссальная разница.
Касательно поведения Степанакерта.
Направляемые из Арцаха в Армению и во внешний мир сигналы должны быть более адресными и политическими. На смену размытости и лирике должны прийти четкость и прагматизм, холодный расчет и конкретные шаги.
P.S. На фоне драматичных развитий в Арцахе и преступной политики властей Армении участие в сборе подписей «Айакве» – самое минимальное, что должен сделать гражданин РА. Остальные шаги должны предпринять уже политические люди.