Հունաստանում 48–ժամյա համընդհանուր գործադուլ է հայտարարվել
Ինչպես հայտնում է «BBC»–ն, Հունաստանում սկսվել 48–ժամյա համընդհանուր գործադուլ՝ ընդդեմ կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը խստացնող ծրագրի։
Ինչպես սպասվում է՝ հինգշաբթի օրը երկրի խորհրդարանում պետք է քվեարկության դրվի կառավարության ներկայացրած  տնտեսական քաղաքականության խստացման ծրագիրը, ըստ որի նախատեսվում է հարկերի ավելացում, պետաշխատողների թվի, ինչպես նաև թոշակների ու այլ  սոցիալական ծախսերի կրճատում։
Այս միջոցառումներն այն նախապայմաներն են, որի կատարման դեպքում միայն ԵՄ–ն և ԱՄՀ–ն 8 մլրդ եվրո վարկ կտրամադրեն Հունաստանին։
Հունաստանի  խոշորագույն արհմիությունները գործադուլին միանալու կոչ են արել ոչ միայն պետաշխատողներին, այլ նաև մասնավոր ընկերթյուններին ։  Ինչպես սպասվում է, կփակվեն դեղատների և խանութների մեծ մասը, ինչպես նաև բենզալցակայանները։ Երկու օրով չեն գործի  դպրոցները, համալսարաններն ու բանկերը։
Ավիակարգավարներն արդեն հայտարարել  են, որ երկու օր դադարեցվելու են ինքնաթիռների թռիչքն ու վայրէջքը հունական օդանավակայաններից. հարյուրավոր չվերթներ կհետաձգվեն։

Всеобщая забастовка ‎на два дня парализует Грецию
В Греции началась всеобщая 48-часовая забастовка в знак протеста против планов правительства по дальнейшему ужесточению экономической политики.
Крупнейшие профсоюзы страны призвали присоединиться к забастовке не только служащих государственного сектора экономики, но и частные компании, пишет «Би-Би-Си».
Как ожидается, будут закрыты большинство аптек и магазинов, а также бензозаправки. На два дня закроются университеты, школы и банки.  Авиадиспетчеры на двое суток прекратят принимать и отправлять самолеты из греческих аэропортов, будут отменены сотни рейсов.
Планируется, что в четверг в парламенте пройдет голосование за очередной пакет правительственных мер по строгой экономии, предполагающий повышение налогов, сокращение числа госслужащих, а также значительное сокращение размера пенсий и других социальных выплат.