Սիրիայում անկարգությունների հետևանքով զոհվել է 22 մարդ
«Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ հոկտեմբերի 19–ին Սիրիայի տարբեր քաղաքներում ցուցարարների և կառավարական ուժերի միջև տեղի ունեցած բախումների հետևանքով զոհվել է 22 մարդ։
Սիրիայում արդեն յոթ ամիս շարունակվում են հակակառավարական ցույցերը, որոնք սկսվել են մարտի կեսերից երկրի հարավում գտնվող Դերաա քաղաքում, որտեղից և տարածվել ամբողջ երկրով մեկ։ ՄԱԿ–ի տվյալների համաձայն՝ զոհվածների թիվն անցել է 3000–ի սահմանը։ Իսկ Սիրիայի իշխանությունները հաղորդում են 1500 զոհի մասին։
Հոկտեմբերի 4–ին ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդում Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևի նախագծի քվեարկության ժամանակ Ռուսաստանն ու Չինաստանն օգտագործել են վետոյի իրենց իրավունքը։ Բանաձևը ներառում էր որոշակի պատժամիջոցների կիրառում Սիրիայի իշխանությունների նկատմամբ ընդդիմության ցույցերն ուժով ճնշելու դեպքում։

В результате беспорядков в Сирии погибли 22 человека
В ходе массовых демонстраций в различных городах Сирии 19 октября в результате столкновения протестующих с силами безопасности погибли 22 человека, передает «Тренд» со ссылкой на  телеканал "Аль-Джазира".
Сирия почти семь месяцев живет в условиях непрекращающихся антиправительственных протестов. По данным ООН, число жертв столкновений превысило три тысячи человек. Сирийские власти говорят о более чем 1,5 тысячи погибших с обеих сторон. Оппозиция требует отставки президента Башара Асада и политических преобразований. США и Евросоюз призвали Асада уйти в отставку и настаивают на применении санкций в отношении этой страны.
При голосовании в СБ ООН по проекту резолюции по Сирии 4 октября РФ и Китай использовали право вето. Документ предусматривал санкции в случае продолжения сирийскими властями подавления оппозиции.