Ադրբեջանցիները կրակել են ԵՄ դիտորդների ուղղությամբ․ ԵՄ դիտորդը պատմում է՝ ինչպես են ադրբեջանցիները կրակել իրենց ուղղությամբ (տեսանյութ)
Օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 12:20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքից կրակ են բացել Վերին Շորժայի ուղղությամբ պարեկություն իրականացնող ԵՄ դիտորդների և նրանց պատկանող ավտոմեքենայի ուղղությամբ:
Տուժածներ չկան:
Այս մասին հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից:
ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը X-ի (նախկինում «Թվիթեր») միկրոբլոգից հեռացրել է ՀՀ ՊՆ հաղորդագրությունը կեղծ որակող գրառումը։
ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հանդես է եկել նոր հաղորդագրությամբ` ընդունելով, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության պարեկները ներկա են եղել իրենց պատասխանատվության տակ գտնվող տարածքում կրակելու միջադեպի։ Նշվում է, որ որևէ անդամ չի վնասվել։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից այսօր ավել վաղ հայտնել էին. «Օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 12:20-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքից կրակ են բացել Վերին Շորժայի ուղղությամբ պարեկություն իրականացնող ԵՄ դիտորդների և նրանց պատկանող ավտոմեքենայի ուղղությամբ:
Տուժածներ չկան»։
Դրանից հետո ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայտնեց. «ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության որևէ պարեկ կրակոցի թիրախում չի հայտնվել։ Մենք պարեկություն ենք իրակամացնում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանամերձ շրջաններում և զեկուցում ենք Բրյուսել ռազմական զարգացումների, այդ թվում՝ մեր պատասխանատվության գոտում կրակոցների դեպքերի մասին»։
Սակայն այս հաղորդագրությունից հետո համացանցում տեսանյութ հայտնվեց, որտեղ ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության դիտորդը պատմում է, թե ինչպես են ադրբեջանական կողմից կրակել իրենց ուղղությամբ։

ВС Азербайджана открыли огонь в направлении наблюдателей ЕС: миссия опровергла, затем подтвердила факт обстрела (видео)
15 августа около 12:20 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия в направлении наблюдателей ЕС, осуществляющих патрулирование в районе Верин Шоржа, и принадлежащего им транспортного средства. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении
Отмечается, что пострадавших нет.
Миссия ЕС не была мишенью обстрела со стороны ВС Азербайджана. Об этом заявила миссия ЕС в Армении, комментируя сообщение Минобороны Армении.
Ранее оборонное ведомство Армении заявило, что подразделения ВС Азербайджана открыли огонь в направлении наблюдателей Евросоюза в РА.
«Ни один патруль EUMA (миссия ЕС – прим.) не был мишенью для обстрела. Мы патрулируем районы вдоль армяно-азербайджанской границы и информируем Брюссель о военной обстановке, в том числе об инцидентах со стрельбой в зоне нашей ответственности», – говорится в сообщении миссии ЕС, опубликованном в «Twitter».
Наблюдательная миссия ЕС в Армении подтвердила, что со стороны Азербайджана был совершен обстрел.
«Подтверждаем, что наблюдатель миссии ЕС присутствовал при стрельбе в зоне нашей ответственности. Ни один член наблюдательной миссии не пострадал», – говорится в заявлении миссии ЕС.
Предыдущее сообщение, которым миссия ЕС опровергала заявление Минобороны Армении об обстреле, удалено.