Ամերիկահայերը բողոքի ակցիաներ են անցկացրել Լոս Անջելեսում Ֆրանսիայի և Չինաստանի հյուպատոսությունների ու ՄԹ հյուպատոսի տան մոտ
Լոս Անջելեսում հայերը բողոքի ակցիա են անցկացրել ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի և Չինաստանի գլխավոր հյուպատոսությունների, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսի տան մոտ։ Ցուցարարները պահանջում են քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացվող ցեղասպանությունը կանխելու համար։
Նրանք Ֆրանսիայի և Չինաստանի հյուպատոսությունների շենքերի վրա, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսի տան դիմաց փակցրել են «Քվեարկեք Արցախում ցեղասպանությունը դադարեցնելու օգտին» գրությամբ պաստառներ։
Ակցիայի մասնակիցներից Դավիթ Մնացականյանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն արտակարգ նիստում քննարկելու է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը։ «Մենք ակնկալում ենք, որ հիմնական դերակատար պետություններն Արցախի անվտանգության ապահովման հարցին դրական լուծում կտան, կպարտադրեն, որպեսզի Ադրբեջանը բացի միջանցքը։ Արցախում արդեն սովամահության դեպք կա, բնականաբար, այս իրավիճակում չենք կարող հանգիստ նստել»,-ասել է նա։
Մնացականյանը հավելել է, որ բողոքի ակցիան շարունակելու են Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի հյուպատոսության մոտ։

Армяне США провели акции протеста в Лос-Анджелесе возле консульств Франции и Китая и дома консула Великобритании
В Лос-Анджелесе армяне провели акцию протеста возле главных консульств Франции и Китая в США, а также дома британского консула. Демонстранты требуют принять меры для предотвращения геноцида, осуществляемого Азербайджаном в Арцахе. Они разместили плакаты с надписью «Голосуй за прекращение геноцида в Арцахе» на зданиях консульств Франции и Китая, а также перед домом британского консула.
Как передает «Арменпресс», один из участников акции Давид Мнацаканян напомнил, что 16 августа Совет Безопасности ООН на экстренном заседании обсудит ситуацию в Арцахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
«Мы ожидаем, что основные государства-акторы дадут положительное решение вопроса обеспечения безопасности Арцаха, заставят Азербайджан открыть коридор. В Арцахе уже есть случаи голодной смерти, естественно, мы не можем сидеть спокойно в этой ситуации», – сказал он.