Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում գտնվող ապօրինի անցակետում առևանգել է Հայաստան տեղափոխվող ուսանողի
Ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում գտնվող ապօրինի անցակետում առևանգել է ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան գնացող Ալեն Նելսոնի Սարգսյանին՝ ծնված 2001թ.: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբիը:
Առևանգման պատճառների մասին որևէ հավաստի տեղեկություն դեռևս հայտնի չէ: Ալեն Սարգսյանն ուսանող է, ով մեկնում էր Երևան՝ իր ուսումը շարունակելու նպատակով:
«Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի հանդեպ ցեղասպանական քաղաքականությունը՝ հերթական անգամ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Դեպքի վերաբերյալ մանրամասները կհայտնվեն ավելի ուշ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 29-ին, Ադրբեջանն առևանգել է ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիներից ևս մեկին՝ 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին, ով մինչ օրս գտնվում է գերության մեջ։

Азербайджан похитил в Лачинском коридоре направлявшегося в Армению студента
На незаконном КПП в Лачинском коридоре азербайджанская сторона похитила Алена Нельсоновича Саргсяна, 2001 года рождения, который направлялся в Армению из Арцаха в сопровождении российских миротворцев. Об этом сообщает информационный штаб Арцаха.
Достоверной информации о причинах похищения пока нет. Ален Саргсян – студент, который собирался в Ереван продолжить обучение.
«Азербайджан продолжает свою политику геноцида в отношении народа Арцаха, в очередной раз нарушая нормы международного гуманитарного права. Подробности происшествия будут раскрыты позже», – говорится в сообщении.
Ранее, 29 июля, Азербайджан похитил еще одного гражданина, 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого перевозили из Арцаха в Армению для лечения под конвоем МККК, который до сих пор находится в плену.