Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը ՀՀ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու հետևանք է. ՌԴ ԱԳՆ (տեսանյութ)
Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի մաս ճանաչելու արդյունքն էր։ Այս մասին ոչ շաբաթական ճեպազրույց ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ է անում ռուսական կողմը Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայերին ազատ արձակելու համար, որոնք այնտեղ են ժամանել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։
«Դա արձանագրվել է Եվրամիության հովանու ներքո գտնվող երկու երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովի ավարտին՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին, 2023 թվականի մայիսին։ Այս մասին հստակ ասված է ՌԴ ԱԳՆ հուլիսի 15-ի հայտարարության մեջ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս համատեքստում պատասխանատվություն դնելը ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի վրա, կարծում եմ, տեղին չէ, ճիշտ չէ, արդարացված չէ։
Մենք տեսնում ենք կոնտինգենտի խնդիրն այնպես, որ, կրկնում եմ, նոր պայմաններում, որոնք ի հայտ են եկել Երևանի և Հայաստանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանին պատկանելու ճանաչման հետևանքով, տեղում ունենում բոլոր հնարավոր ազդեցություններն՝ ապահովելու ղարաբաղցի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև ուղիղ երկխոսության համատեքստում»,-հայտարարել է Զախարովան։
Դե, ուղղակի պետք է իրականացնել պայմանավորվածությունները, և հենց դա է երաշխիքը, շատ պարզ պատասխան։ Այս մասին ոչ շաբաթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան, պատասխանելով այն հարցին այն մասին, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն առաջարկում է ուղիղ երկխոսություն Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև, ադրբեջանական կողմը պնդում է իր տարածքում հանդիպում անցկացնել՝ արդյոք Ռուսաստանի Դաշնությունը երաշխավորում է հայկական պատվիրակության անդամների անվտանգությունը՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ադրբեջանցիներն առևանգում են Լաչինի միջանցքում տեղակայված անցակետով անցնող հայերին։
«Եթե ինչ-որ բան պայմանավորվել եք, առավել ևս ստորագրություններով կնքել, հատկապես՝ ամենաբարձր մակարդակով, պետք է դա իրականացնել, այլ ոչ թե այլ մեկնաբանություններ անել, նոր կոնստրուկցիաներ հորինել, ներգրավել երրորդ անձանց, արդեն նույնիսկ ոչ թե երրորդ, ինչ-որ հինգերորդ և տասներորդ և ինչ-որ ուլունքների խաղի:
Պայմանավորվածություններ կան ու դրանք պետք է կատարվեն, հենց սա է երաշխիքը։ Հենց պայմանավորվածությունների կատարման մեջ անազնվություն է սկսվում, այդտեղ այլևս երաշխիքներ չկան։ Պետք է իրականացնել այն, ինչ պայմանավորվել ենք։ Ես ձեզ ասում եմ էական հարցում Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշման 180 աստիճանով սկզբունքային փոփոխության մասին։
Դիրքորոշումը կտրուկ փոխվել է առանցքային, այն էլ հենց Երևանի համար առանցքային հարցում։ Բայց սա Երեւանի հարցն է, սա իրենց ներքին որոշումների կայացման հարցն է եւ այլն։ Բայց կան պարտավորություններ, որոնք ձեռք են բերվել և կնքվել ստորագրություններով։ Բայց այդ պարտավորությունները, եթե չեղյալ չեն հայտարարվել, բազմիցս վերահաստատվել են, և դրանց կատարումը երաշխիք է»,-ասել է Զախարովան։

Ситуация в Лачинском коридора – следствие признания Арменией Нагорного Карабаха частью Азербайджана – МИД РФ (видео)
Нынешняя ситуация в Лачинском коридоре стало следствием признания Арменией частью территории Азербайджана. Об этом не еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, что предпринимает российская сторона для освобождения армян, захваченных в плен Азербайджаном в Лачинском коридоре, которые прибыли туда в сопровождении российских миротворцев.
«Это было зафиксировано по итогам саммита с участием лидеров двух стран под эгидой Европейского союза в октябре 2022 года, в мае 2023 года. Об этом четко говорится в заявление МИД РФ от 15 июля в связи с ситуацией вокруг Нагорного Карабаха. Возлагать ответственность в этом контексте на российский миротворческий контингент считаю неуместным, неправильным, неоправданным.
Видим задачу контингента, чтобы, повторяю в новых условиях, которые сформировались в результате признания Ереваном и властями Армении принадлежность Нагорного Карабаха Азербайджана, оказывает на земле все возможное содействие по обеспечению прав и безопасности карабахских армян, в том числе, в контексте прямого диалога Баку-Степанакерт», – заявила Захарова.
Ну, просто нужно заниматься выполнением договоренностей, и это и есть гарантия, очень простой ответ. Об этом не еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, что РФ предлагает прямой диалог Степанакерт- Баку, азербайджанская сторона настаивает на проведении встречи на своей территории, гарантирует ли РФ безопасность членов армянской делегации, с учетом того, что азербайджанцы похищают армян, проходящих через КПП в Лачинском коридоре.
«Если о чем-то договорились, тем более скрепили подписями, тем более на высшем уровне, надо реализовывать, а не заниматься иным толкованием, придумыванием новых конструктов, привлечением третьих сторон, уже не третьих, а каких-то пятых и десятых и какую-то такую игру в бисер. Есть договоренности и их нужно выполнять, это и есть гарантия. Только начинается нечистоплотность по реализации договоренностей, тут уже не до гарантий. Надо выполнять то, о чем договаривались. Я вам говорю о координальном изменении позиции руководства Армении по сущностному вопросу на 180 градусов. Позиция изменилась координально по ключевому вопросу, причем ключевому именно для Еревана вопросу. Но это вопрос Еревана, это вопрос внутренней их выработке решений и так далее. Но есть обязательства, которые были достигнуты и скреплены подписями. Но эти обязательства если не отменены и неоднократно переподтвержались, и их выполнение является гарантией», – заявила Захарова.