Թալիբները Պակիստանի իշխանություններին պատերազմ են հայտարարել
Ինչպես հայտնում է «The Express Tribune» թերթը, «Թալիբան» շարժման խոշորագույն խմբավորումներից մեկի ղեկավար Մաուլավի Ֆազլուլլան հայտարարել է, որ պատերազմ է հայտարարել Պակիստանի ղեկավարությանը։
Ֆազլուլլան, ով գտնվում է Աֆղանստանում, նա նշել է, թե  իր որոշումը պայամնավորված է նրանով, որ պաշտոնական Իսլամաբադը  պատրաստվում է «ծնկի գալ» ԱՄՆ–ի առաջ։
–Մենք արյուն ենք թափել, զոհել ենք մեր  կայքնը, տներն ու  գյուղերը՝ հանուն շարիաթի հաստատման և այժմ կանենք անհարժեշտ ամեն ինչ, որպեսզի մահմեդական իրավական համակարգը հաստատվի ոչ միայն Պակիստանի  արևելյան հատվածում, այլ նաև ամբողջ երկրում,–իր տեսակետը հստակեցրել է գրոհայինների ղեկավարը։
Նրա խոսքերով՝ Պակիստանի իշխանությունները խուսափում են ԱՄՆ–ի հետ հարաբերությունները փչացնել և հերթական  անգամ ճնշումներ են գործադրոմ «Թալիբան» շարժման վրա՝ չնայած ավելի վաղ փորձում էին հարթել  հարաբերությունները նրանց հետ։
–Մենք Իսլամաբադի  այդ հնարքները գիտենք և այլևս դրանց չենք հավատում,–հավելել է Ֆազլուլլան։
Այս հայտարարութունները արվել են այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի  Քլինթոնը  ժամանել էր  Պակիստան։ Ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարն ու նրա գլխավորած պատվիրակությունը  փորձում էին համոզել տեղի  ղեկավարությանը՝ որքան հնարովոր է ավելի  կոշտ պայքարել երկրի ներսի իսլամիստների դեմ։

Талибы обещают продолжить борьбу за шариат в Пакистане
Нынешний лидер движения «Талибан» Маулви Фазлуллах обещает продолжить боевые действия в Пакистане в долине Сват и добиваться установления шариата в других регионах страны, выразив при этом сомнение, что пакистанские власти стремятся к мирным переговорам с талибами, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на «Reuters».
«Мы пожертвовали нашими жизнями, оставили наш дома и деревни ради шариата и сделаем все, что можем, чтобы установить законы шариата в регионе Малаканд и в остальной части Пакистана», – заявил его представитель.
Угрозы талибов последовали после того, как госсекретарь США Хиллари Клинтон и служба разведки США пообещали, что примут решительные меры в отношении талибов в Пакистане.
Накануне Клинтон прибыла в Исламабад и потребовала от руководства Пакистана лишить боевиков возможности находить убежище в Пакистане. Отношения двух стран резко ухудшились после операции по ликвидации лидера «Аль-Каиды» Усамы бен Ладена. Пакистан упрекал американцев в том, что они самостоятельно провели эту операцию. США до последнего времени заявляли о сотрудничестве пакистанских спецслужб с боевиками.
Отметим, что в феврале 2009 года талибы захватили 30 пакистанских полицейских и военнослужащих в долине Сват. Они потребовали от пакистанского правительства официально ввести в долине Сват законы шариата. После этого президент Пакистана подписал указ о введении шариата в долине.