Այս հռետորաբանությունը, որն արդեն կոպտության նման մի բան է, պարզապես չի զարդարում Հայաստանի քաղաքական գործիչներին. Զախարովան՝ Ալեն Սիմոնյանին
Այս հրապարակային հռետորաբանությունը, որն արդեն կոպտության նման մի բան է, պարզապես չի զարդարում Հայաստանի քաղաքական գործիչներին. այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի ասածը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Սիմոնյանը «անհեթեթ էր» որակել Զախարովայի հայտարարությունն առ այն, թե Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածքի մաս ճանաչելու արդյունք է։
«Եթե ուզում են խոսել փորձագիտական մակարդակով, լավ քաղաքական մակարդակով, ապա դրա համար բոլոր հնարավորությունները կան. մենք Երևանի հետ կապի հիանալի ուղիներ ունենք բոլոր ոլորտներում՝ պետականից մինչև հանրային: Ես հասկանում եմ, որ այնտեղ բոլորի դերերը սահմանված են, թե ով ինչ է ասում, ով ինչպես է ասում: Բայց, այնուամենայնիվ, վստահ եմ, որ հայ հասարակությունը ներկայացնող մարդկանց չեն զարդարում նման արտահայտությունները, որոնք մենք վերջին շրջանում շատ ենք տեսնում ու լսում»,-ընդգծել է Զախարովան:

Захарова о словах Алена Симоняна: «Эта публичная риторика на грани хамства, она просто не красит политических деятелей Армении»
«А мои слова о признании Арменией Нагорного Карабаха частью Азербайджана он как-то назвал? Это, во-первых. Во-вторых, эта публичная риторика, на грани какого-то, знаете, чего-то уже похожего на хамство, она просто не красит политических деятелей Армении», – заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна.
Напомним, спикер НС, в частности, назвал абсурдом слова Марии Захаровой о том, что нынешняя ситуация в Лачинском коридоре стала следствием признания Арменией Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана.
«Если они хотят разговаривать на экспертном уровне, на хорошем политическом уровне, то для этого есть все возможности: у нас есть прекрасные каналы связи с Ереваном по всем направлениям, от государственных до общественных. Я понимаю, что там и роли у всех расписаны, кто что заявляет и кто как это говорит. Но все-таки, я уверена, что это не красит людей, которые представляют армянское общество, использовать какие-то подобные выражения, а мы их видим и слышим в последнее время немало», – подчеркнула она.