ՀՀ ղեկավարությունը ցանկանում է խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ. ՌԴ նախագահին առընթեր արտաքին հարաբերությունների խորհրդի անդամ
ԱՄՆ-ի հետ զորավարժություններ անցկացնելու Հայաստանի ծրագրերը և ՀԱՊԿ-ում երկրի նախկին մշտական ներկայացուցչին Նիդեռլանդներում դեսպան նշանակելը ցուցադրական քայլեր են, որոնք պետք է ցույց տան Ռուսաստանին, որ Երևանը ձգտում է վերակողմնորոշվել դեպի Արևմուտք: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին առընթեր արտաքին հարաբերությունների խորհրդի անդամ, քաղաքագետ Բոգդան Բեզպալկոն, գրում է armeniasputnik.am-ը։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ սեպտեմբերին կանցկացվեն հայ-ամերիկյան զորավարժություններ, որոնց նպատակը խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակներում փոխգործունակության բարձրացումն է։ Երեքշաբթի Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հետ է կանչել ՀԱՊԿ-ում երկրի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովին՝ նշանակելով նրան Նիդեռլանդներում դեսպան։
«Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք ցուցադրական քայլեր է ձեռնարկում, որոնք ակնհայտորեն անընդունելի են Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային հարաբերությունների համար... Քայլերը պետք է խորհրդանշեն Հայաստանի վերակողմնորոշումը ռուսական վեկտորից դեպի արևմտյան: Սա հստակ ցուցադրում է առ այն, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ցանկանում է խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»,-ասաց փորձագետը։
ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու վտանգ կա, սակայն քանի դեռ Հայաստանը պաշտոնապես դուրս չի եկել այդ կազմակերպությունից, փորձագետն այս բոլոր քայլերը համարում է շանտաժի տարր։

Это яркая демонстрация того, что армянское руководство хочет разорвать отношения с Россией – эксперт
Планы Армении провести учения с США и назначение бывшего постпреда страны в ОДКБ послом в Нидерландах являются демонстративными шагами, которые должны показать России, что Ереван стремится ориентироваться на Запад, заявил РИА «Новости» член Совета по международным отношениям при президенте РФ, политолог Богдан Безпалько.
Ранее в пресс-службе Минобороны Армении сообщили, что в сентябре пройдут армянско-американские военные учения, их цель – повышение оперативной совместимости в рамках миротворческих миссий. Во вторник президент Армении Ваагн Хачатурян отозвал постпреда страны в ОДКБ Виктора Биягова, назначив его послом в Нидерландах и представителем в Организации по запрещению химического оружия.
«Никол Пашинин делает ряд демонстративных шагов, однозначно неприемлемых для союзнических отношений с РФ… Шаги должны символизировать переориентацию Армении с российского вектора на западный. Это яркая демонстрация того, что армянское руководство хочет разорвать отношения с Россией», – сказал эксперт.
Риск выхода Армении из ОДКБ существует, но пока Армения официально не вышла из организации, эксперт рассматривает все эти шаги как элемент шантажа.