Մինչև 2011թ. ավարտն ԱՄՆ–ն Իրաքից դուրս կբերի իր զինվորական կազմը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման որոշում է ընդունել 2012–ից Իրաքում չպահպանել ռազմական ներկայությունը, և ամերիկացի բոլոր զինծառայողները երկրից դուրս կբերվեն մինչև դեկտեմբերի վերջ։
«Մենք Իրաքից դուրս կբերենք մեր ամբողջ զորքը և կսկսենք Աֆղանստանից զորքերի փուլային դուրսբերումը։ Ինչպես խոստացվել էր, Իրաքում մնացած զինծառայողները տուն կվերադառնան տարվա վերջ։ Իրաքում կավարտվի մոտ ինը տարի շարունակվող պատերազմը»,–ասել է Օբաման՝ ելույթ ունենալով Սպիտակ տանը։
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ զորքերի դուրսբերման որոշումն ընդունվել է ավելի վաղ հրապարակված ռազմավարության և 2008թ. նախընտրական խոստումների շրջանակներում։
«ԱՄՆ–ը և Իրաքը համագործակցության փուլ են մտնում։ Հունվարի 1–ից մեր հարաբերությունները կվերածվեն երկու հավասար ինքնիշխան երկրների հարաբերությունների»,–ընդգծել է Օբաման։

Солдаты США покинут Ирак к концу года - Обама
Президент Барак Обама заявил, что США завершат вывод своих сил из Ирака к концу этого года, передает «mignews».
Такое заявление американский президент сделал, вступая в Белом доме по завершении видеоконференции с премьер-министром Ирака Нури Малики.
"После почти девяти лет война Америки в Ираке будет завершена, - заявил Обама. - Наши последние солдаты вернутся домой с высоко поднятой головой".
По его словам, переговоры о том, как США смогут помогать иракским вооруженным силам, продолжатся с иракским руководством.
Соглашение о выводе американских войск к концу 2011 года было достигнуто между Вашингтоном и Багдадом еще во времена президентства Джорджа Буша-младшего.