Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ Բրյուսելում. Բորել
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունները կկարողանան հանդիպել Բրյուսելում և քննարկել տարածաշրջանում հակամարտության զարգացումը կանխելու հարցը։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ժամանելուն պես ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարն ասել է. «Ափսոս, որ Ադրբեջանն այստեղ չէ, ափսոս, որ Թուրքիան՝ Ադրբեջանին աջակցող գլխավոր երկիրը, նույնպես չկա»։
«Հետևաբար, մենք այստեղ չենք կարող խոսել այնպիսի լուրջ բանի մասին, ինչպիսին այն փաստն է, որ ավելի քան 100 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել իրենց տները»,-ասել է Բորելը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն դատապարտում է «ռազմական ուժի գործողությունները՝ հակամարտությունները լուծելու համար»։
«Հուսով եմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ Բրյուսելում, հատկապես, որպեսզի կանխվի հակամարտության հետագա զարգացումը և Հայաստանը քաղաքականապես կայունացվի»,-եզրափակել է Բորելը։

В Брюсселе могут состояться встречи между Арменией и Азербайджаном – Жозеп Боррель
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выразил надежду на то, что власти Армении и Азербайджана смогут встретиться в Брюсселе, передает ТАСС.
Как заявил глава дипломатии ЕС по прибытии на саммит Европейского политического сообщества (ЕПС) в Гранаде, «жаль, что здесь нет Азербайджана, жаль, что Турции, главной страны, которая поддерживает Азербайджан, тоже нет».
«Поэтому мы не сможем говорить здесь о чем-то столь серьезном, как тот факт, что более 100 тыс. человек пришлось оставить свои дома», – отметил Боррель.
По его словам, ЕС осуждает «акты военной силы для разрешения конфликтов».
«Я надеюсь, что в Брюсселе могут состояться встречи между Арменией и Азербайджаном, особенно для того, чтобы предотвратить дальнейшее развитие конфликта и политически стабилизировать Армению», – заключил Боррель.