«Ազգային Միաբանությունը» սատարում է Սերժ Սարգսյանի ուղեգծին
Պարույր Հայրիկյանը հայտարարեց իր ղեկավարած «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության գործունեությունը սառեցնելու և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանն աջակցելու մասին։
«7օր»–ի հետ զրույցում ՀՀԿ–ի հետ լայն կոալիցիա կազմելու հնարավորությունը չեն բացառել նաև որոշա այլ կուսակցություններ։ Հնարավո՞ր է, որ «Ազգային Միաբանությունն» էլ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում համագործակցի ՀՀԿ–ի և Սերժ Սարգսյանի հետ։ «7օր»–ի այս հացին «Ազգային Միաբանություն» կուսակցության պատգամավոր Արա Սիմոնյանը նախ պատասխանել է, որ այդ մասին դեռ որոշում չի եղել, հետո հավելել է, որ իրենց կուսակցությունը սատարում է Սերժ Սարգսյանի արտաքին քաղաքական ուղեգիծը, հատկապես ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ վարած հարաբերությունները։
Իսկ ներքաղաքական ուղեգծի առումով մենք բավականին վերապահումներ ունենք կառավարության ֆինանսատնտեսական ոլորտի գործունեության վերաբերյալ,–ասել է ԱՄ պատգամավորը։
«7օր»–ը Ա. Սիմոնյանը հետաքրքվել է՝ որքանո՞վ տնտեսական ոլորտում այդ վերապահումները կարող են խոչընդոտ հանդիսանալ ՀՀԿ–ին սատարելու համար։
Մոտ օրերս կսկսվեն բյուջեի քննարկումները և մենք այն շատ խորությամբ կքննարկենք, կնայենք։ Բայց, ըստ էության, դա կառավարությո՛ւնն է բերում, նախագահը չէ բյուջեն բերում։ Այսինքն, տնտեսական քաղաքականության հեղինակը կառավարությունն է, ոչ թե նախագահը։ Նախագահն արտաքին քաղաքականության ոլորտում է գործունեություն իրականացնում։ Այնպես որ, դա նախագահի հետ կապ չունի,–պատասխանել է Ա. Սիմոնյանը։

Партия «Национальное единение» поддерживает внешнеполитический курс Сержа Саргсяна
Как ранее сообщалось, председатель объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян заявил, что замораживает деятельность возглавляемой им партии и «с нуля восстанавливает Национальную объединенную партию», которая будет поддерживать Республиканскую партию Армении (РПА).
В беседе с «7or» возможность создания широкой коалиции с РПА не исключили и некоторые другие партии. На вопрос «7or», возможно ли, что и партия «Национальное единение» на предстоящих парламентских выборах будет сотрудничать  с РПА и Сержем Саргсяном, депутат этой партии Ара Симонян ответил, что решения об этом пока не было принято. По его словам, их партия поддерживает внешнеполитический курс Сержа Саргсяна, в особенности, установленные со стратегическим союзником  - Россией - отношения.
«Что касается внутриполитического курса, то у нас есть некоторые оговорки относительно деятельности финансово-экономической сферы правительства», - заметил депутат.
Отвечая на вопрос «7or», насколько  имеющиеся в экономическом плане эти оговорки могут стать препятствием в вопросе поддержки РПА, Ара Симонян сказал:
«В ближайшие дни начнутся обсуждения бюджета, и мы обсудим это довольно обстоятельно. Но, по сути, бюджет представляет не президент,  правительство, то есть, экономическую политику ведет правительство, а не президент. Президент осуществляет деятельность во внешней политике. Так что, это не имеет отношения  к президенту», - заявил депутат.