Իսրայելի և Համասի միջև պատերազմի ֆոնին Թուրքիան զորավարժություններ է անցկացնում Միջերկրական ծովի արևելքում
Թուրքիայի ռազմածովային ուժերը ռազմածովային զորավարժություններ կանցկացնեն Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում։ Թեև անվտանգության աղբյուրները լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ դա «սովորական զորավարժություն է», զորավարժությունները տեղի են ունենում Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների միջև լարվածության աճի և Իսրայելին աջակցելու համար Միջերկրական ծովում վերջին ռազմանավերի տեղակայման ժամանակ:
Հանգստյան օրերին ռազմածովային ուժերը թողարկել են նավիգացիոն հեռագիր (NAVTEX) զորավարժությունների համար, որոնք տեղի կունենան Կիպրոսի ափերի մոտ հոկտեմբերի 16-ից 20-ը։ ԶԼՄ-ները հաղորդում են, որ զորավարժությունները տեղի կունենան Կիպրոսի օկուպացված հյուսիսային մասի Մորֆու քաղաքի ափերի մոտ, հայտնում է Sabah-ը։
Անցյալ շաբաթ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Միացյալ Նահանգներին Միջերկրական ծովի արեւելքում զորքեր տեղակայելու համար և հարցադրում արել, թե «ինչ են նրանք անում այնտեղ»: Նա ասել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է օգնի պահպանել խաղաղությունը և ոչ թե «կրակի վրա յուղ լցնի»։

Турция проводит военные учения в Восточном Средиземноморье на фоне войны Израиля и ХАМАС
ВМС Турции проведут военно-морские учения в Восточном Средиземноморье. Хотя источники в безопасности сообщили СМИ, что это были «обычные учения», учения проводятся в период роста напряженности между Турцией и Соединенными Штатами и развертывания последних военных кораблей в Средиземном море в поддержку Израиля.
В минувшие выходные ВМС выпустили навигационный телекс (НАВТЕКС) об учениях, которые пройдут у берегов Кипра с 16 по 20 октября. СМИ сообщили, что учения пройдут у побережья Морфу – города в оккупированной северной части Кипра, передает «Sabah».
На прошлой неделе президент Реджеп Тайип Эрдоган раскритиковал Соединенные Штаты за размещение войск в Восточном Средиземноморье и задался вопросом – «что они там делают». По его словам, что Соединенным Штатам следует помогать поддерживать мир, а не «подливать масло в огонь».