Հունաստանում հնագետները խորտակված հնագույն քաղաք են հայտնաբերել
Փորձագետները պեղումներ են իրականացրել Աթենքի մոտ գտնվող ափին։ Նրանց հաջողվել է մ.թ.ա. 4-րդ դարի խորտակված քաղաքի մնացորդներ բացահայտել։ Գիտնականները ենթադրում են, որ իրենց հայտնաբերած շինությունների հիմքերը պատկանում են հնագույն Սալամիս քաղաքին, հայտնում է BILD-ը։
Կա ևս մեկ քաղաք նույն անունով, բայց այն գտնվում է Կիպրոսի արևելքում և ոչ մի ընդհանուր բան չունի Աթենքի մոտ գտնվող հնագույն քաղաքի հետ։
Սալամինա՝ և՛ քաղաքը, և՛ համանուն կղզին, առավել հայտնի է մ.թ.ա. 5-րդ դարում տեղի ունեցած Սալամիսի ճակատամարտով, որը կարևոր իրադարձություն էր հունա-պարսկական պատերազմներում, երբ հին հունական քաղաք-պետությունները կռվում էին պարսկական Աքեմենյան կայսրություն դեմ։
Հնագետները, մասնավորապես, հայտնաբերել են հին ծովային պատի մնացորդներ, որը ժամանակին պաշտպանել է Սալամիս քաղաքը։ Բացի այդ, նրանք գտել են մի կառույց, որն, ըստ ամենայնի, հանդիպման վայր էր և յուրօրինակ բիզնես կենտրոն։ Պեղումների ընթացքում հետազոտողները կարողացել են ներքևից գտնել լավ պահպանված բրոնզե մետաղադրամներ, մարմարի բեկորներ, ծաղկամաններ և տարբեր դարաշրջանների կերամիկա:

В Греции археологи обнаружили затонувший древний город
Специалисты проводили раскопки на побережье недалеко от Афин. Им удалось обнаружить остатки затонувшего города IV века до нашей эры. Ученые предполагают, что найденные ими фундаменты зданий относились к древнему городу Саламин, передает BILD.
Существует ещё один город с таким же названием, но он расположен на востоке Кипра и не имеет ничего общего с древним городом рядом с Афинами.
Саламин – как город, так и одноименный остров – известен прежде всего из-за битвы при Саламине в V веке до нашей эры, которая стала ключевым событием в греко-персидских войнах, когда древнегреческие города-государства сражались против персидской империи Ахеменидов.
Археологи, в частности, обнаружили остатки древней морской дамбы, которая когда-то защищала город Саламин. Кроме того, они нашли сооружение, которое, по всей видимости, было местом встреч и своеобразным деловым центром. Во время раскопок исследователи смогли достать со дна хорошо сохранившиеся бронзовые монеты, фрагменты мрамора, вазы и керамические изделия разных эпох.