Գյումրիի «Ալավերդին». Սամվել Բալասյանի ճակտի գիրն ու հերթական գործարքը
Այն, ինչ տեղի ունեցավ Ալավերդի քաղաքում, արդեն եղել էր այլ համայնքներում: Այնտեղ, որտեղ պարտվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ ՔՊԿ-ն, տեղական ընտրություններում, հետո տեղի է ունեցել ապօրինի իշխանազավթում: Արդյունքում՝ գողացվել է ժողովրդի քվեն ու տեղական իշխանիկ է նշանակվել ՔՊԿ-ականը կամ ՔՊԿ-ի հետ գործարքի գնացածը:
Ալավերդուց առաջ եղել է Գյումրին, Թալինը, Վանաձորը, Ախուրյանը...
Եղավ նաև Երևանը, որտեղ մեծամասնություն չունեցող ՔՊԿ-ն ստվերային գործընթացների արդյունքում կարողացավ «Հանրային ձայնի» միջոցով և Արամ Զավենովնայի քույր կազմակերպության ձայներով ավագանու նիստի քվորում ապահովել ու Տիգրան Ավինյանին նշանակել քաղաքապետ: Եվ դա այն դեպքում, երբ Ավինյանը ստացել էր Երևանում ընտրական իրավունք ունեցողների 9 տոկոսից մի փոքր ավելի քվե կամ ընտրությանը մասնակցողների ընդամենը 1/3-ի կարգի վստահությունը: Ինչևէ:
Այսօր հայտնի դարձավ, որ ՔՊԿ-ն Գյումրիում խզել է «Բալասանյան դաշինքի» հետ համագործակցության հուշագիրը: Դա նշանակում է, որ ՔՊԿ–ն որոշել է մեքենայություններով զբաղվել։ Որպեսզի ամեն ինչ պարզ լինի, արժե մի փոքր հետ գնալ և վերհիշել, թե ինչ տեղի ունեցավ, որից հետո կանցնենք բուն թեմային։
Բալասանյանի ճակատը զարդարվեց ՔՊԿ–ով
2021թ․ տեղի ունեցած Գյումրիի ավագանու ընտրությունների արդյունքում անցողիկ շեմը հաղթահարեց 5 ուժ՝ Գյումրիի նախկին քաղաքապետ, նախկին ՕԵԿ–ական, նախկին ԲՀԿ–ական, նախկին ՀՀԿ–ամերձ, մի խոսքով՝ Սամվել Բալասանյանի անվան դաշինքը (սա այն Բալասանյանն է, ով հայտարարում էր, թե իր ճակատին ՕԵԿ է գրած ու ինքը երբեք դուրս չի գա ՕԵԿ–ից ), «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ ՔՊԿ–ն, «Զարթոնքը», «Ապրելու երկիրը», ՀՀԿ–ն։
Նախընտրական փուլում բացի ՔՊԿ–ից մյուսները դիրքավորվել էին ընդդիմադիր դաշտում։ Գյումրեցիներն իրենց քվեով 1–ին տեղում նշանակեցին «Բալասանյան դաշինքին», հետո ՔՊԿ–ն էր։ Ոչ մի ուժ միայնակ չէր հավաքել ձայների կեսից ավելին։
Տրամաբանական էր, որ «Բալասանյան դաշինքը» պետք է միանար ընդդիմադիր դիրքավորմամբ ընտրություններին մասնակցած ուժերի հետ (վերջիններս համաձայն էին դրան ու պատրաստ էին քաղաքապետի պաշտոնում պաշտպանել «Բալասանյան դաշինքի» թեկնածուին), սակայն Բալասանյան Սամվելը Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊԿ–ի համար էլ տեղ գտավ իր ճակատի վրա՝ կոալիցիա կազմելով վերջինիս հետ։ Գյումրիի քաղաքապետ նշանակվեց «Բալասանյան դաշինքի» ներկայացուցիչը, իսկ տեղակալներ՝ ՔՊԿ–ական ներկայացուցիչները։
Փաստորեն, Գյումրին քվեարկեց Նիկոլի դեմ, սակայն Բալասանյանի քստմնելի վարքագծի արդյունքում Գյումրիում ՔՊԿ–ն դարձավ իշխանություն։ Իսկ թե ինչ տեղի ունեցավ դրանից հետո Գյումրիում, կարելի է գյումրեցիներից հարցնել։ Քաղաքում կառավարման առումով «բարդակ» է։ Շունը տիրոջը չի ճանաչում, իսկ եթե ճանաչում է, ապա միանգամից մի քանի տիրոջ։
Գյումրիում սպասվում են արտահե՞րթ ընտրություններ
ՔՊԿ–ն հայտարարել է, որ խզում է «Բալասանյան դաշինքի» հետ կապերը՝ դա հիմնավորելով քաղաքի ստվերային կառավարմամբ։ Ասել են ստվեր, բայց չեն ասել, որ այդ ստվերային կառավարմանն իրենք են մասնակից դարձել։ Ստվերային կառավարիչն էլ եղել է Բալասանյանի տղան՝ Միսակ Բալասանյանը, որն էլ իր հերթին ստվերային գործարքի է գնացել ՔՊԿ–ի հետ։
Այդ ստվերային գործարքը հետևյալ տեսքն ունի․ Միսակին այս տարվա սեպտեմբերին նշանակել են Իրաքում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան։ Բացի այդ՝ Բալասանյաններին որոշակի երաշխիքներ են տվել սեփականության ու փողերի թեմաներով (պատահական չէ, որ Նիկոլը բոլոր փողատերերի դեմ քրեական գործեր է հարուցել, իսկ Բալասանյանի դեմ՝ ոչ)։
Ու հիմա, երբ ՔՊԿ–ն հայտարարում է փոխքաղաքապետերի հրաժարականների ու «Բալասանյան դաշինքի» հետ կապերը խզելու մասին, նշանակում է, որ գործարքը եզրափակիչ փուլ է մտնում։ Ըստ ամենայնի՝ ՔՊԿ–ն ուզում է Գյումրիում նոր ընտրություններ անցկացնել ու կրկին դիմել է Բալասանյանի օգնությանը։ Այս անգամ «Բալասանյան դաշինքին» վերապահված է, իբր, բոլորից նեղացածի ու սպասվող ընտրություններում կրկին ձայն փախցնողի դերը։
Եթե ՔՊԿ–ն դուրս է գալիս կոալիցիայից, նշանակում է, որ Գյումրիում պետք է նոր քաղաքապետ նշանակվի։ Եթե «Բալասանյան դաշինքը» միանա մյուս ուժերին, ապա կարող է պահպանել քաղաքապետի աթոռը։ Իսկ եթե չմիանա, ապա դա կհաստատի այն թեզը, համաձայն որի՝ գործարք է տեղի ունեցել ու «Բալասանյան դաշինքը» լուռ համաձայնություն է տալիս Նիկոլ Փաշինյանին՝ Գյումրիում քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու համար։ Իսկ դա էլ իր հերթին կնշանակի, որ Բալասանյանն օգնում է Նիկոլին, որպեսզի նա Գյումրիում նոր ընտրություններին ընդառաջ քաղաքապետ ունենա։ Այսինքն՝ Գյումրիում նիկոլենք վարվում են այնպես, ինչպես Տիգրան Ավինյանի միջոցով փոխքաղաքապետարանի վերածեցին Երևանը մինչև ընտրությունները (թեև դա էլ չօգնեց նրանց՝ ընտրություններում քվեների հսկիչ փաթեթ վերցնել)։
Գյումրեցու թասիբը
Նիկոլն ակնհայտորեն ուզում է ժողովրդից ու մասնավորապես՝ գյումրեցիներից խլել իրենց ձայնի իրավունքը ու Գյումրիում հերթական դրածոն ունենալ։ Որպես գործիք օգտագործվում է Սամվել Բալասանյանը և յուր որդի Միսակը։

Гюмрийский «Алаверди»: начертанное на лбу Баласаняна и очередная сделка
То, что произошло в Алаверди, уже происходило в других общинах. Там, где партия «Гражданский договор» (ПГД) проигрывала на местных выборах, впоследствии происходил незаконный захват власти. В результате выбор народа оказывался украден и назначался местный князек от ПГД или пошедший на сделку с ПГД некто.
До Алаверди были Гюмри, Талин, Ванадзор, Ахурян
Был также Ереван, где не обладающая большинством ПГД сумела в результате теневых сделок обеспечить кворум заседания Совета старейшин при помощи голосов «Общественного голоса» и сестринской организации Арама Завеновича и назначить Тиграна Авиняна мэром. И это в условиях, когда Авинян набрал чуть более 9 процентов от общего числа обладающих правом голоса в Ереване или заручился поддержкой всего 1/3 принявших участие в голосовании.
Сегодня стало известно, что ПГД расторгла в Гюмри меморандум о сотрудничестве с альянсом «Баласанян». Это означает, что ПГД решила пойти на махинации. Чтобы всё было понятно, стоит отмотать немного назад и вспомнить, что там произошло, и лишь после этого перейти непосредственно к теме.
Лоб Баласаняна украсился «ПГД»
По результатам прошедших в Гюмри в 2021-ом выборов Совета старейшин проходной барьер преодолели 5 сил: альянс, названный именем бывшего мэра Гюмри, бывшего члена партий «Оринац еркир», «Процветающая Армения» и Республиканской партии Самвела Баласаняна (это тот самый Баласанян, который заявлял, что на его лбу начертано «Оринац еркир», и он никогда не выйдет из этой партии), партии «Гражданский договор», «Пробуждение», «Страна для жизни» и «Республика».
Кроме ПГД, все остальные силы позиционировали оппозиционными. Своим выбором гюмрийцы поставили на первое место альянс «Баласанян», затем – ПГД. Ни одна сила не набрала в одиночку более половины голосов.
Логичным было то, чтобы альянс «Баласанян» составил коалицию с силами, принявшими участие в выборах в оппозиционном ракурсе (последние были согласны на это и были готовы поддержать на посту мэра кандидата от альянса «Баласанян»), но Баласанян Самвел нашел у себя на лбу место также для ПГД Никола Пашиняна, составив с ней коалицию. Мэром Гюмри был назначен представитель альянса «Баласанян», а его замами – ПГД-аевцы.
Фактически, Гюмри проголосовал против Никола, но в результате гнусной сделки Баласаняна ПГД стала в Гюмри властью. Что же было после этого в Гюмри, можно спросить у самих гюмрийцев. В плане управления в городе полный бардак: собака не признает своего хозяина, а если и признает, то сразу нескольких.
В Гюмри ожидаются внеочередные выборы?
ПГД заявила, что расторгает меморандум с альянсом «Баласанян», обосновывая это теневым управлением в городе. Говоря о «тени», они забыли упомянуть, что участниками этого теневого управления стали они сами. Теневым же управленцем был сын Баласаняна – Мисак Баласанян, который, в свою очередь, пошел на теневую сделку с ПГД.
Эта теневая сделка имела следующий облик: в сентябре этого года Мисака назначили чрезвычайным и полномочным послом РА в Ираке. Кроме того, Баласанянам были даны определенные гарантии на тему собственности и денег (неслучайно, что Никол возбудил против всех богачей уголовные дела, а против Баласаняна – нет).
И теперь, когда ПГД заявляет об отставке вице-мэров и расторжении меморандума с альянсом «Баласанян», это означает, что сделка вошла в финальную стадию. Судя по всему, ПГД хочет провести в Гюмри новые выборы и снова прибегнуть к помощи Баласаняна. На этот раз альянсу «Баласанян» отведена роль якобы обидевшегося на всех и снова умыкающего голоса на предстоящих выборах.
Если ПГД выходит из коалиции, означает, что в Гюмри должен быть назначен новый мэр. Если альянс «Баласанян» присоединится к остальным силам, то сможет сохранить кресло мэра. Если же не присоединится, то это подтвердит тезис о том, что произошла сделка, и «Баласанян» дает Николу Пашиняну свое молчаливое согласие на назначение в городе временно исполняющего обязанности мэра. Это, в свою очередь, будет означать, что Баласанян помогает Николу получить в преддверии новых выборов своего мэра. То есть в Гюмри николовцы поступают точно так же, как в Ереване, когда назначили Тиграна Авиняна вице-мэром столицы – вплоть до новых выборов (хотя получить в городе контрольный пакет голосов им не помогло и это).
Честь гюмрийца
Никол очевидным образом хочет отобрать у народа и, в частности, гюмрийцев их право голоса и назначить в Гюмри очередного ставленника. В качестве инструмента для этого используются Самвел Баласанян и его сын Мисак.