Հունաստանի կառավարությունը համաձայնել է հանրաքվե անցկացնել
Հունաստանի նախարարների կաբինետը հաստատել է երկրի վարչապետ Գեորգիոս Պապանդրեուի առաջարկը՝ հանրաքվե անցկացնել Եվրամիության կողմից առաջարկվող հակաճգնաժամային միջոցների հարցի վերաբերյալ։
Վարչապետի առաջարկն ընդունվել է միաձայն։ «BBC Russian»–ը հաղորդում է, որ քվեարկությունը կանցնի մոտակա ժամանակներս այն բանից հետո, երբ կհամաձայնեցվեն Եվրամիության կողմից տրամադրվող հակաճգնաժամային օգնության հիմնական դրույթները։
Արտակարգ խորհրդակցության ժամանակ վարչապետը նշել է, որ հանրաքվեն փաստացի հարցականի տակ է դնում Հունաստանի հետագա անդամակցությունը եվրագոտուն։

Правительство Греции согласилось на референдум
Кабинет министров Греции подержал предложение премьер-министра страны Георгиоса Папандреу провести референдум по вопросу антикризисных мер, предложенных ЕС, передает «Би-Би-Си».
Предложение премьера было поддержано единогласно всеми членами правительства. Сообщается, что голосование должно пройти в ближайшее время после того, как будут согласованы основные параметры антикризисной помощи со стороны ЕС.
На чрезвычайном совещании кабинета министров премьер сказал, что референдум фактически ставит вопрос о дальнейшем пребывании Греции в еврозоне.
Жители страны, по предложению премьера, должны поддержать или высказаться против новой программы жесткой экономии, которая является условием со стороны Евросоюза для списания многомиллиардных долгов Греции.