Թուրքիայի վարչապետը քննադատել է Մերկելին
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը «Բիլդ» պարբերականին տված հարցազրույցում Գերմանիայի իշխանություններին մեղադրել է այն պատճառով, որ նրանք չեն արդարացնում թուրքիայի հույսերը՝ չաջակցելով Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում։
Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը պետք է մասնակցեն ԳԴՀ–ի և Թուրքիայի միջև աշխատավոր միգրանտների վերաբերյալ համաձայնագրի 50–ամյակի տոնակատարություններին։
Երկու երկրների միջև հարաբերությունները բարդացել են այն բանից հետո, ինչ Մերկելը դեմ է արտահայտվել Եվրամիությանը Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությանը։ Իր հերթին Էրդողանը Գերմանիա կատարած իր նախորդ այցերի ժամանակ որոշ ելույթներում Գերմանիայում բնակվող թուրքերին կոչ է արել չմոռանալ իրենց արմատները։
Գերմանիայի կանցլերը Եվրամիության լիիրավ անդամակցության փոխարեն Թուրքիային առաջարկել է «արտոնյալ գործընկերություն»։

Эрдоган раскритиковал позицию Меркель
Премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган в своем интервью газете «Bild» обвинил власти Германии в том, что они подводят Турцию, не поддерживая ее по вопросу вступления в ЕС, передает «Reuters».
В Берлине канцлер Германии Ангела Меркель и премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган должны участвовать в церемонии празднования 50-летней годовщины соглашения о трудовых мигрантах между ФРГ и Турцией.
Отношения между двумя лидерами осложнились после того, как Меркель высказалась против полноправного членства Турции в ЕС. В свою очередь, Эрдоган во время своих предыдущих визитов в Германию в ряде своих выступлений призывал турок, живущих в Германии, не забывать своих корней.
«Немецкие политики не принимают во внимание то, что в Германии проживает 3 млн турок», – сказал  Эрдоган в интервью.
«Германия должна сделать больше для помощи Турции по вступлению в ЕС, так как это позитивно скажется на интеграции», – добавил премьер.