ԱՀԿ-ն հայտնել է կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի նոր, արագ տարածվող ենթատեսակի մասին
Կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի ենթատեսակը՝ JN.1-ը, իր արագ տարածման պատճառով հայտնվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ուշադրության կենտրոնում։
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ի հրապարակումը։
JN.1-ը հայտնաբերվել է աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Հնդկաստանում, Չինաստանում, Մեծ Բրիտանիայում և ԱՄՆ-ում։ Ըստ ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնների՝ այս ենթատեսակը կազմում է վարակման դեպքերի 15-29 %-ը։ JN.1-ն արագ է տարածվում սպայկ սպիտակուցի լրացուցիչ մուտացիայի պատճառով։
Covid առաջացնող վիրուսը ժամանակի ընթացքում մշտապես փոփոխվում է, և առաջանում են կորոնավիրուսի նոր տեսակներ։ Արդեն բավական ժամանակ է՝ աշխարհում կորոնավիրուսի ամենատարածված տեսակներից է օմիկրոնը։
ԱՀԿ-ն հայտարարել է, որ հանրության համար օմիկրոնի նոր ենթատեսակը մեծ վտանգ չի ներկայացնում, և առկա պատվաստանյութերը պաշտպանում են նաև կորոնավիրուսի այս տեսակից։ Այնուամենայնիվ, կազմակերպությունը նախազգուշացնում է ձմռանը Covid-ի և այլ վարակների աճի հավանականության մասին։ Հյուսիսային կիսագնդում տարածված են նաև շնչառական վիրուսները, ինչպիսիք են գրիպը, ռեսպիրատոր-սինցիտիալ վիրուսը (RSV) և թոքաբորբը երեխաների շրջանում։

ВОЗ сообщает о появлении нового быстро распространяющегося подтипа штамма омикрон коронавируса JN.1
Подтип штамма омикрон коронавируса JN.1 привлек внимание Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) вследствие его быстрой распространяемости. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
Подтип JN.1 уже обнаружен в разных странах мира, включая Индию, Китай, Великобританию и США. По данным Центров по контролю и профилактике заболеваний США, на этот подтип приходится 15-29% инфекций. JN.1 быстро распространяется из-за дополнительной мутации в шиповом белке.
Вирус, вызывающий Covid, со временем постоянно меняется, и появляются его новые штаммы. Уже довольно давно омикрон является одним из самых распространенных в мире штаммов Covid.
В ВОЗ заявили, что новый подтип омикрона не представляет большой угрозы для населения, а существующие вакцины защищают и от этого типа коронавируса. Однако организация предупреждает о возможности роста заболеваемости Covid и другими инфекциями в зимний период. В северном полушарии очень распространены респираторные вирусы, такие как грипп, респираторно-синцитиальный вирус (РСВ) и пневмония, особенно среди детей.