Չինաստանում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 135-ի
Չինաստանում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 135-ի, շուրջ 1000 մարդ վիրավորվել է։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ի հրապարակումը։
Գանսուում որոնողափրկարարական աշխատանքներն ավարտվել են աղետից 15 ժամ անց։ Ըստ նահանգի իշխանությունների՝ անհետ կորածներ չկան։ Սակայն, ըստ Reuters-ի, առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք հարևան Ցինհայում մարդկանց որոնումները շարունակվում են։ Ցինհայում 12 մարդ դեռ անհետ կորած է։
Տեղի լրատվամիջոցները, վկայակոչելով մասնագետներին, նշում են, որ ըստ Ցելսիուսի -10 աստիճանում փլատակներում մնացած մարդկանց մոտ կարող է հիպոթերմիա զարգանալ, և նրանք ողջ մնալու շանսեր ունեն 5-10 ժամ, եթե վիրավոր չեն։
Գանսուի և Ցինհայի նահանգներում դեկտեմբերի 18-ին՝ կեսգիշերից առաջ տեղի ունեցած 6,2 մագնիտուդով երկրաշարժը մեծ ավերածություններ է արել։ Ավելի քան 207 000 տուն է վնասվել, 15 000-ը փլուզվել է։ Ցնցումներն առաջացրել են նաև սողանքներ, վնասել են ճանապարհները, էլեկտրահաղորդալարերը և ջրագծերը։

Число погибших в результате землетрясения в Китае возросло до 135
Число жертв разрушительного землетрясения в Китае достигло 135, около 1000 человек получили ранения, сообщает «Reuters».
В провинции Гансу поисково-спасательные операции были прекращены спустя 15 часов после катастрофы. По данным государственных органов, пропавших без вести нет. Однако, по данным «Reuters», пока не ясно, продолжаются ли поиски людей в соседнем Цинхае. В Цинхае 12 человек числятся без вести пропавшими.
Местные СМИ со ссылкой на экспертов утверждают, что при температуре -10 градусов по Цельсию у оставшихся под завалами людей может развиться переохлаждение, и у них есть шанс выжить лишь в течение 5-10 часов, если они не будут ранены.
Землетрясение магнитудой 6,2, произошедшее 18 декабря в провинциях Гансу и Цинхай, вызвало большие разрушения. Повреждено более 207 000 домов, обрушилось 15 000. Подземные толчки вызвали оползни, повредили дороги, линии электропередач и водопроводы.