«Խաղաղության խաչմերուկը» «Նյու Վասյուկին» է՝ «12 աթոռ»-ից․ Սեմյոն Բաղդասարով (տեսանյութ)
Alphanews.am-ը գրում է. Յուրաքանչյուր երկիր մյուսին օգտագործում է իր շահերի համար, և Ռուսաստանում վերջապես հասկացան, որ Թուրքիան ընդամենը իրավիճակային դաշնակից է։ Այս մասին Alpha News-ի ուղիղ եթերում ասել է Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը՝ մեկնաբանելով գալիք տարում ռուս-թուրքական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները։
«Յուրաքանչյուր երկիր օգտագործում է մեկ այլ երկիր իր շահերի համար։ Ռուսաստանը վերջապես հասկացավ, որ Թուրքիան նույնքան իրավիճակային դաշնակից է, որքան որոշ երկրներ, և դա բարձրաձայն ասվում է։ Թուրքիան շատ լավ հասկանում է Ռուսաստանին: Եվ այստեղ ամեն մեկն իր օգուտը կփնտրի։
Բայց Ռուսաստանին պետք է «Թուրքական հոսքը», նրան շուկա է պետք։ Այնպես որ, յուրաքանչյուրն առաջնորդվելու է իր շահերով, և այդ հարաբերություններն այնպիսին են լինելու, որ ցանկացած պահի կարելի է թուրքական կողմից սպասել անակնկալների՝ «հերթական դանակը մեջքին»։ Էրդողանը այդպիսին է: Նա շատ ցինիկ է, նախատում և հայհոյում է Իսրայելին, բայց առևտուրը չի կրճատում նրա հետ»,-ասել է Բաղդասարովը։
Խոսելով Ռուսաստան-Իրան հարաբերությունների մասին՝ փորձագետն ընդգծել է, որ Իրանը շահագրգռված է Ռուսաստանում, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ Իրանում։
«Իրանը հսկայական շուկա է, և ինչո՞ւ ավելի համարձակ չգնալ այս շուկա: Կարծում եմ՝ մոտ ապագայում այդ հետաքրքրությունը կշարունակվի»,-եզրափակել է Բաղդասարովը։

Семен Багдасаров: ««Перекресток мира» – это «Нью-Васюки» из «Двенадцати стульев»» (видео)
Каждая страна использует другую в своих интересах, и в России, наконец, поняли, что Турция – всего лишь ситуативный союзник. Об этом в прямом эфире «Alpha News» сказал директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров, комментируя перспективы развития российско-турецких отношений в наступающем году.
«Каждая страна использует другую страну в своих интересах. В России, наконец, поняли, что Турция – такой же ситуативный союзник, как и некоторые страны, и это еще громко сказано. В Турции прекрасно понимают Россию. И тут каждый будет искать свою выгоду.
А России нужен «Турецкий поток», нужен рынок. Так что, каждый будет руководствоваться своими интересами, и эти отношения будут такими, что в любой момент можно будет ожидать сюрпризов от турецкой стороны – «очередного ножа в спину». Эрдоган такой. Он очень циничный, он ругает и проклинает Израиль, однако торговлю с ним не сворачивает», – сказал Багдасаров.
Говоря об отношениях Россия-Иран, эксперт подчеркнул, что у Ирана есть интерес к России, а у РФ – к Ирану.
«Иран – это огромный рынок, и почему не идти на этот рынок более смело? Думаю, в ближайшее время этот интерес сохранится», – заключил Багдасаров.