Ադրբեջանի ավիաընկերություններն 2023 թ. ՀՀ–ին 90000 եվրո են վճարել Նախիջևան թռչելու համար
Ադրբեջանական ավիաընկերությունները Հայաստանին մոտ 90 հազար եվրո են վճարել 2023 թ-ին Նախիջևան և հակառակ ուղղությամբ չվերթերի համար։ Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
«Տեղեկացնում ենք, որ 2023 թ-ին Հայաստանի օդային տարածքում ադրբեջանական ավիաընկերությունների աերոնավիգացիոն սպասարկման ծառայությունների մատուցման դիմաց հաշվեգրված եկամուտը կազմել է 90.018. 71 եվրո»,-ասված է պատասխան գրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ընկերությունը 2021 թ. հոկտեմբերի 6–ից սկսել է օգտագործել Հայաստանի օդային տարածքը` Բաքվից Նախիջևան ուղևորատար չվերթեր իրականացնելու համար։ Այս ուղղությամբ թռչում էր նաև ընկերության դուստր ընկերությունը՝ Buta Airways–ը։
2023 թ. հոկտեմբերին նրանք միավորվեցին։
Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը, ապա տեղի բնակչության բռնի տեղահանմանը, Հայաստանն իր օդային տարածքը ադրբեջանական ինքնաթիռների համար չի փակել։
2022 թ. Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող ԱԶԱԼ–ը նույն երթուղով թռիչքների համար Հայաստանին վճարել էր մոտ 112 հազար եվրո։

Азербайджанские компании заплатили Армении 90 тыс. евро за рейсы в Нахиджеван в 2023 г.
Азербайджанские авиакомпании заплатили Армении около 90 тыс. евро за рейсы в Нахиджеван и обратно в 2023 г. Об этом сообщили в ответ на запрос «Sputnik Армения» в Комитете гражданской авиации Армении.
«Сообщаем, что в 2023 г. доход от услуг по аэронавигационному обслуживанию азербайджанских авиакомпаний в воздушном пространстве Армении составил 90.018,71 евро», – говорится в ответе.
Напомним, что компания «Азербайджанские авиалинии» начала использовать воздушное пространство Армении для осуществления пассажирских рейсов из Баку в Нахиджеван с 6 октября 2021 года. По этому направлению летала также дочерняя компания «Buta Airways», в октябре 2023 г. они объединились.
Несмотря на блокаду, вынужденный исход армян из Нагорного Карабаха, Армения свое воздушное пространство для азербайджанских самолетов не закрывала.
В 2022 г. Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL заплатил Армении за полеты по тому же маршруту около 112 тысяч евро.