102-րդ ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումները վնասակար ենք համարում. Լավրով
Հայաստանի տարածքում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումները վնասակար ենք համարում. այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ-ում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման մասին պայմանագիրը կնքվել է 1995 թվականի մարտի 16-ին՝ հիմնվելով առաջին հերթին ազգային շահերի և Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման ընդհանուր նպատակի վրա։
«Այսօրվա դրությամբ մեր զինվորականներն առանցքային տարր են այս տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման համար»,-հավելել է Լավրովը։

Рассуждения о целесообразности военной базы РФ в Армении вредны – Лавров
Российская военная база находится в Армении в соответствии с договором, рассуждать о ее целесообразности на территории республики вредно. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в эксклюзивном интервью ТАСС по итогам 2023 года.
«Считаем вредными рассуждения на тему целесообразности нахождения 102-й российской военной базы на территории Армении. Договор о ее размещении там был заключен 16 марта 1995 года с опорой, в первую очередь, на национальные интересы и общую задачу наших государств по укреплению стабильности на Южном Кавказе», – приводит агентство слова российского министра.
Лавров считает, что сегодня российские военные являются «ключевым элементом обеспечения мира в этом регионе».