ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության խորացումը կհանգեցնի ՀՀ պաշտպանական ինքնիշխանության կորստի. Լավրով
ՌԴ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանը կգիտակցի ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության խորացման հետևանքով ազգային պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում պետության ինքնիշխանության կորստի սպառնալիքը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2023 թվականի արդյունքներով ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Հուսով եմ, Երևանում իրենց հաշիվ են տալիս, որ դաշինքի հետ փոխգործակցության խորացումը հանգեցնում է ազգային պաշտպանության ևւ անվտանգության ոլորտում ինքնիշխանության կորստի»,-նշել է Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը:
«Դա չի կարող մեզ անհանգստություն չպատճառել։ Մենք բազմիցս հրավիրել ենք հայ գործընկերների ուշադրությունը, որ ՆԱՏՕ-ի իրական նպատակն է ամրապնդել տարածաշրջանում իրենց դիրքերը, պայմաններ ստեղծել «բաժանիր, որ տիրես» սխեմայով մանիպուլյացիաների համար»,-հավելել Է Լավրովը։

Углубление диалога Армении с НАТО ведет к утрате оборонного суверенитета – Лавров
РФ рассчитывает, что Армения осознает угрозу утраты суверенитета государства в сфере национальной обороны и безопасности вследствие углубления диалога с НАТО. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в эксклюзивном интервью ТАСС по итогам 2023 года.
«Надеюсь, в Ереване отдают себе отчет, что углубление взаимодействия с альянсом ведет к утрате суверенитета в сфере национальной обороны и безопасности», – отметил глава российского дипведомства.
Министр иностранных дел подчеркнул, что в этом году Армения приняла участие в нескольких десятках мероприятий с альянсом. По его словам, в республике продолжается модернизация вооруженных сил по натовским стандартам, а ее военные проходят подготовку в некоторых государствах Североатлантического блока.
«Это не может не вызывать у нас беспокойства. Мы неоднократно обращали внимание армянских коллег, что истинная цель натовцев – укрепить в регионе свои позиции, создать условия для манипуляций по схеме «разделяй и властвуй», – добавил Лавров.