Իրանում տեղի ունեցած հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»
Իրանի Քերման քաղաքում տեղի ունեցած երկու պայթյունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ը հայտնում է, որ ԻՊ-ի լրատվական թևը հայտարարություն է տարածել հարձակումից ավելի քան 24 ժամ անց՝ նշելով, որ պայթյուններն իրականացրել են երկու մահապարտ ահաբեկիչ եղբայրներ, որոնք իրենց պայթեցրել են գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի գերեզմանի մոտ հավաքված մարդկանց բազմության մեջ։
Այս հայտարարությունը փոքր-ինչ տարբերվում է Իրանի պետական լրատվամիջոցների կողմից ավելի վաղ արված հրապարակումներից, համաձայն որոնց՝ պայթուցիկներով լի երկու պայուսակները պայթեցվել են հեռվից․ երկրորդ պայթյունն իրականացվել է առաջինից 10 րոպե անց, երբ մարդիկ շտապել են տուժածներին օգնության։
Իրանի Քերման քաղաքում 2 պայթյունները տեղի են ունեցել հունվարի 3-ին՝ 2020 թվականին Բաղդադում ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան 4-րդ տարելիցի օրը, նրա հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 84 մարդ, 284 մարդ վիրավորվել է։
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը խստորեն դատապարտել է Քերմանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը և ընդգծել դրա մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։

«Исламское государство» взяло на себя ответственность за теракт в Иране
Террористическая группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за два взрыва, произошедших в иранском городе Керман.
Как сообщает CNN сообщает, медиа-крыло ИГ распространило заявление более чем через 24 часа после теракта, в котором говорится, что взрывы были произведены двумя братьями-террористами-смертниками, взорвавшими себя возле могилы генерала Касема Сулеймани. толпа людей.
Это заявление несколько отличается от более ранних сообщений иранских государственных СМИ о том, что два мешка со взрывчаткой были взорваны на расстоянии. второй взрыв произошел через 10 минут после первого, когда люди бросились на помощь пострадавшим.
2 взрыва в иранском городе Керман произошли 3 января 2020 года, в 4-ую годовщину гибели иранского генерала Касема Сулеймани в результате авиаудара США в Багдаде, во время церемонии, посвященной его памяти. В результате нападения 84 человека погибли и 284 человека получили ранения.