Վովա–Տիկո–Դոգ սիրային եռանկյունին․ ինչպես հաչան ու հակավովայական Դոգը մտավ գործարքի մեջ
Երևանի ավագանու տարեվերջյան նիստն աղմկահարույց ստացվեց ոչ միայն ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիայի բերած թալանչիական որոշումների, այլ նաև Դոգ մականունով հայտնի Վարդան Ղուկասյանի բարձր գմփյունի պատճառով։ Թեև լավատեղյակները վաղուց գիտեն, որ Դոգը Նիկոլ Փաշինյանի շունն է, բայց ժողովրդական լայն զանգվածներն ավագանու նիստին արձանագրեցին, որ այդ շանն ամբողջական փաթեթով են թրաֆիքինգի ենթարկել ու մինչև վերջին խազն օգտագործում են։
Դոգի «Հանրային ձայն» խմբակցության դոգածին անդամներն օգնեցին Ավինյան Տիգրանին ու դրանց կցված քույրիկներին անցկացնել կարմիր կետագծերով ավտոկայանատեղիների թանկացման որոշումը, նաև՝ տեղական տուրքերի ու վճարների կտրուկ բարձրացման որոշումը։
Եթե դոգենք քվորում չապահովեին, ապա այդ թանկացումները չէին անցնի։ Իրենց ձևական «դեմը» նպաստել է քվորումի ապահովմանն ու թանկացումներին։ Մնացածը Դոգի էժանագին «կրուտիտներն» են, թե բա՝ չէի կարող տապալել նախագծերը, քանզի որոշումները փաթեթով էին բերել ու եթե տապալեինք կարմիր կետագծերի թանկացումը, ապա բյուջեն էլ ավտոմատ կտապալեինք ու մանկապարտեզների, ավտոբուսների, մետրոյի հարցերը չէին լուծվի։ Սո՛ւտ է։ Հարկային բեռի ավելացումը առանձին է եղել Երևանի բյուջեից։ Այնպես որ, անսեռ Դոգը էշի տեղ է դնում իրեն հավատացող ավանակներին։
Հիմա նույնիսկ դեբիլների համար է պարզ, որ Դոգը նիկոլենց կոալիցիոն երրորդ գործընկերն է։ Մեկը մյուսին արժեն։
Գասպարյան Վլադիմիրին «չսիրող» Դոգի գործարքը
Ավագանու նախորդ նիստը մեկ այլ բան էլ ցույց տվեց։ Իրեն նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի սկզբունքային թշնամի ներկայացնող Դոգն իր քվեարկությամբ ու քվորում ապահովելով նպաստեց Տիգրան Ավինյան–Վլադիմիր Գասպարյան գործարքի կայացմանը։
Բանն այն է, որ Երևանի ավագանու նախորդ նիստում չզեկուցվող հարցերի (ի դեպ, շունը՝ Դոգը, համաձայնել է նաև Երևանում իշխող կոալիցիայի կողմից արատավոր պրակտիկայի ներդրմանը՝ օրակարգում չզեկուցվող հարցեր ունենալուն) մեջ ներառված էր Երևանի որոշ հասցեներում հողերի նշանակության փոփոխության որոշումը։ Այդ հողերի նշանակությունը փոփոխվում էր՝ բնակելի շինարարության թույլտվության համար։
«Սկզբունքային» Դոգը կողմ եղավ չզեկուցվող հարցերի տակ անցկացնել Գասպարյան Վլադիմիրի հետ փոխկապակցված շինարարին պատկանող ընկերությանը շինթույլտվություն տալուն։ Խոսքը «Կաշվե Գալանտերեայի Ֆաբրիկա» ԲԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող Երևան քաղաքի Թևոսյան փողոց հ.1 և հ.1 շենքի հ.1 հասցեներում գտնվող 0.938485հա մակերեսով, Թևոսյան փողոց հ.1/4 հասցեում գտնվող 0.301587հա մակերեսով և «Կաէռ Քնսթրաքշն» ՍՊ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող Թևոսյան փողոց հ.1/2 հասցեում գտնվող 0.886428հա մակերեսով հողամասերի նպատակային նշանակությունները «արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության» հողերի կատեգորիայից «բնակավայրերի» հողերի կատեգորիայի փոխելու որոշման մասին է: Իսկ այն, որ նշյալ ընկերությունները կապված են Վլադիմիր Գասպարյանի հետ ու պարբերաբար հայտնվում են մամուլի ուշադրության կենտրում՝ ներգրավված լինելով մութ պատմությունների մեջ, հայտնի է վաղուց։
«Կաշվե գալանտերեայի ֆաբրիկա» ԲԲԸ-ն մեկ անգամ սնանկ է ճանաչվել, հետո «անհասկանալի» առողջացել։ Շատ հետաքրքիր է, որ այս ընկերության դեմ սնանկության հայց է ներկայացրել նաև Երևանի քաղաքապետարանը։ Եվ այսքանից հետո ի հայտ է գալիս շինթույլտվության պատմությունը, որին սատարում է շունը։
Հաջորդ հետաքրքիր փաստը․ նախկինների ժամանակ Գասպարյան Վովայի սիրելի շինարարը դարձել է այսօրվա իշխանության սրտի շինարարներից մեկը․ Ֆիրդուսի, Կոմիտասի, Դավթաշենի էլիտար շենքերի կառուցում է իրականացնում։
Եվ այսպես, Նիկոլի դրածո Տիգրան Ավինյանի իշխանությունը նախորդ տարվա դեկտեմբերի 26–ին բերել էր Գասպարյան Վովայի պաշտոնավարման տարիներին նրա սրտի շինարարի համար շինթուլտվության որոշում, և այդ որոշումն անցկացնելուն օգնեց Դոգը։ Ընդ որում, այդ ամենը սղացվեց չզեկուցվող հարցերի տակ։
Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ օրվա իշխանությունների, նրանց կասկածելի գործարքների և շուն Դոգի մասին։

Любовный треугольник Вова-Тико-Дог: как лающий и антивовский «Дог» вошел в сделку
Последнее заседание Совета старейшин Еревана получилось резонансным не только из-за принятых коалицией «Гражданский договор» + «Республика» грабительских решений, но и громко лопнувшего мыльного пузыря Вардана Гукасяна, более известного по прозвищу «Дог». Хотя осведомленные уже давно знают, что «Дог» – пес Никола Пашиняна, но широкие слои общества зафиксировали на заседании Совета, что этого пса подвергли трафикингу в пакетном варианте и используют по полной программе.
Догорожденные члены фракции «Дога» «Общественный голос» помогли Тиграну Авиняну и закрепленным за ним сестричкам провести решения о подорожании красных парковочных мест и резком повышении местных пошлин и сборов.
Если бы договцы не обеспечили кворум, то этих подорожаний не случилось бы. Их формальное «против» поспособствовало обеспечению кворума и подорожаниям. Остальное – дешевые отмазки «Дога», мол, он не мог сорвать принятие этих решений, так как они были внесены пакетно, и если бы они провалили принятие решения о подорожаниях, то автоматически было бы сорвано также принятие бюджета города, и после этого не удалось бы решить вопросы детских садов, автобусов, метрополитена. Это – ложь! Повышение налогового бремени было отдельным от бюджета Еревана вопросом. Так что, бесполый «Дог» принимает верящий ему контингент за полных идиотов.
Сейчас даже слабоумным понятно, что «Дог» – третий коалиционный партнер николовцев. Каждый стоит друг друга.
Сделка «не любящего» Гаспарян Владимира «Дога»
Прошлое заседание Совета старейшин показало еще одну вещь. Позиционирующий принципиальным врагом Владимира Гаспаряна «Дог» своим голосованием и обеспечением кворума поспособствовал сделке Тигран Авинян-Владимир Гаспарян.
Дело в том, что в числе вопросов, не подлежавших докладу, на прошлом заседании Совета старейшин Еревана (кстати, пёс, то есть «Дог», согласился также на внедрение правящей в столице коалицией порочной практики по внесению в повестку вопросов, не подлежащих докладу) было также решение об изменении целевого назначения некоторых земель. Изменения же эти принимались для выдачи разрешений на строительство.
«Принципиальный» «Дог» выступил за принятие в числе не подлежащих докладу вопросов решения о выдаче разрешения на строительство компании, связанной с Владимиром Гаспаряном. Речь о решении об изменении целевого назначения земель, принадлежащих ОАО «Кожгалантерейная фабрика» и ООО «KR Construction», с категорий «земли промышленного, недродобывающего и другого производственного назначения» на категории «земли населенных пунктов». А то, что указанные компании связаны с Владимиром Гаспаряном и периодически оказываются в центре внимания прессы из-за своей вовлеченности в мутные истории, известно уже давно.
ОАО «Кожгалантерейная фабрика» в свое время было признано банкротом, затем «непонятным образом» оздоровилось. Весьма примечательно, что иск о банкротстве против данной компании подавала также мэрия Еревана. И после столького возникает история о разрешении на строительство, поддержку которому оказывает пёс.
Другой примечательный факт: бывший при прежних любимым строителем Гаспаряна Вовы субъект стал сегодня одним из строителей сердца действующей власти и осуществляет строительство элитных зданий в кварталах Фирдоуси, Комитас и Давидашен.
Итак, власть ставленника Никола Тиграна Авиняна 26-го декабря прошлого года внесла в мэрию решение о разрешении на строительства для любимого строителя Вовы Гаспаряна, и «Дог» поспособствовал принятию этого решения. Причем всё это было проведено в числе вопросов, не подлежащих докладу.
Вот и всё, что нужно знать о действующей власти, ее подозрительных сделках и псе «Доге».
P.S. Примечательно, что ереванские ставленники Никола Пашиняна, периодически эксплуатирующего тему бывших и превратившего её в свое знамя, приняло решение о разрешении строительства также другому представителю прежней власти. Но об этом – как-нибудь в другой раз.