Գալուստ Սահակյան. «ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար մրցակցություն չի լինի»
-ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար մրցակցություն չի լինի, որովհետև խորհրդարանի աշխատանքներն ավարտվում են, մի քանի ամսվա պաշտոն է,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ում անունը մամուլում շրջանառվում է ԱԺ նախագահի թեկնածուների թվում:
«7օր»-ի հարցին, իր համար վիրավորական չի՞ լինի, որ իրեն ընդամենը 5-6 ամսվա համար են ձևական նշանակելու խորհրդարանի նախագահ, Գ. Սահակյանը պատասխանել է:
-Ես երբեք ձևական որևէ քայել չեմ կատարել և չեմ էլ կատարելու: Իհարկե կարևոր է, թե այդ 5-6 ամսվա համար ինչպիսի խնդիր է լուծվում, ԱԺ-ն այս 5-6 ամսվա մեջ ինչ մասնակցություն պիտի ունենա մեր քաղաքական կյանքում` նիստ վարո՞ղ ունենանք, բարեփոխումների շարունակո՞ղ, թե՞ քաղաքական կյանքը կայունացնող ԱԺ: Երբ չափանիշները կլինեն, բնականաբար նաև դերակատարը կլինի: Կարծում եմ, որ շատ-շատերն են փորձառու և կկարողանան այս 5-6 ամսում իրենց դրսևորել և ինչ-որ բաներ ապացուցել:

Галуст Саакян: «Конкуренции за пост председателя НС не будет»
«Конкуренции за пост председателя НС  не будет, так как  парламент завершает работу», - в беседе с «7or» отметил руководитель фракции РПА  Галуст Саакян, чье имя в прессе указывется в числе возможных  кандидатов на данный пост.
На вопрос «7or» не будет ли для него оскорбительным то, что его назначат на пост спикера парламента формально, лишь на 5-6 месяцев, Галуст Саакян ответил:
«Я никогда не совершал и не буду совершать никаких формальных действий. Несомненно, важно, какая проблема решается за эти 5-6 месяцев. Каким должно быть участие НС в нашей политической жизни за этот промежуток времени: мы что должны иметь человека, ведущего заседание, продолжающего реформы или НС, стабилизирующее политическую жизнь?! При наличии критериев, будет и человек, осуществляющий всë это. На мой взгляд, многие обладают опытом и смогут за эти 5-6 месяцев проявить себя и доказать что-то».