Հունաստանի կառավարությունը վստահության քվե է ստացել խորհրդարանից
Հունաստանի վարչապետ Գեորգիոս Պապանդրեուի կառավարությունը վստահության քվե է ստացել հունական խորհրդարանում։
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն, կառավարությանը 298 պատգամավորներից վստահություն է հայտնել 153–ը, այդ թվում՝ ղեկավար ձախակենտրոն կուսակցության բոլոր անդամները և մեկ պատգամավոր, որն ավելի վաղ հեռացվել էր խմբակցությունից կուսակցական կարգապահությունը կարևոր քվեարկության ժամանակ խախտելու համար։ Կառավարությանը դեմ է եղել 145 խորհրդարանական։
Պապանդրեուն վստահության քվե էր խնդրել խորհրդարանից՝ փոխարենը խոստանալով կոալիցիոն կառավարություն։ Սակայն արդեն քվեարկության ժամանակ գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը հրաժարվել է կոալիցիա կազմելու առաջարկից և պահանջել արտահերթ ընտրություններ։
Ավելի վաղ Հունաստանի կառավարության ղեկավարը մերժել էր ընդդիմության՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու առաջարկը՝ անվանելով այն «աղետ» երկրի համար։

Греческое правительство получило вотум доверия от парламента
Премьер-министру Греции Георгиосу Папандреу удалось добиться от парламента страны вотума доверия своему кабинету. Как передает «Reuters», голосование завершилось в ночь на субботу, 5 ноября.
В прямой трансляции «BBC News» сообщается, что за вотум доверия проголосовали 153 депутата (152 из них принадлежат к правящей партии ПАСОК), против - 145.
Папандреу, выступая перед парламентом, пообещал создать коалиционное правительство, однако подчеркнул, что досрочные выборы в текущей экономической ситуации недопустимы и обернутся для страны катастрофой.
Премьер-министр заявил также, что не держится за свою должность.
Папандреу пообещал, что 5 ноября встретится с президентом Греции и согласует с ним сроки создания коалиционного правительства, а также его состав и, возможно, кандидатуру нового премьера.
Озвучив свои планы, Папандреу попросил парламент о вотуме доверия.
Отмечается, что из-за нестабильности ситуации голосование было назначено на время, когда рынки и Европы, и США закрыты.