Ձյուն գա ձեր գլխին․ որտե՞ղ է Տիգրան Ավինյանի բահը («լապատկան»)
Երևանի քաղաքապետարանը և քաղաքապետ աշխատող Տիգրան Ավինյանն ուրախացել են, որ մայրաքաղաքում ձյուն է տեղացել։ Ուրախացել են ոչ թե այն պատճառով, որ հնարավորություն են ստացել երևանցիներին ու մայրաքաղաքի հյուրերին ցույց տալ իրենց լավ աշխատանքը, այլ ուրախացել են, որ կարող են փողոցների ու մայթերի չմաքրման պայմաններում հսկայական գումարներ դուրս գրել՝ ձյան մաքրման աշխատանքների անվան տակ։
Կարելի է չկասկածել, որ Դոգի օգնությամբ քաղաքապետ դարձած Տիգրան Ավինյանը դուրս է գրելու վառելիքի, ավազի ու ձյան մաքրման աշխատանքների հետ կապված գումարներ։ Հետո ի՞նչ, որ ձյունը չի մաքրվում կամ մաքրվում է մի երկու տեղ, այն էլ՝ անհասկանալի տեխնիկայով, ուշացած։ Հետո ի՞նչ, որ քաղաքացիները մայթերի վրա ընկնում ու ջարդուխուրդ են լինում։ Հետո ի՞նչ, որ ծառերին ժամանակին չհետևելու պատճառով չորացած ծառն ընկնում է ավտոմեքենայի վրա՝ վնաս պատճառելով քաղաքացուն։ Այն քաղաքացուն, որին ավինյանենք տուգանքի մատերիալ են սարքել։
Կար ժամանակ, երբ Տիգրան Ավինյանը հաճախորդ–ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանի հետ կծմծում էր քաղաքապետարանի աշխատանքը։ Ավինյանը նույնիսկ գրառում ունի այդ թեմայով։ Նա կոչ էր անում քաղաքապետարանին՝ քաղաքապետի գլխավորությամբ, վերցնել բահերը («լապատկաները») և հայդե՝ փողոցներով ձյուն մաքրելու։ Հիմա եկել է իր հայդե լինելու ժամանակը։
Երևանցիները դեռ չեն տեսել Ավինյանին՝ բահը ձեռքին ձյունը մաքրելիս։ Չեն էլ տեսնի, քանզի ուտելիս ոչ միայն չեն խոսում, այլ նաև չեն աշխատում։ Առավելևս՝ բահով։ Եկել է Տիգրան Ավինյանի ու քաղաքապետարանի համապատասխան բաժինների չինովնիկների վրեժի պահը։ Իրենք վրեժ են հանում երևանցիներից, որ իրենց քվե չտվեցին։ Համ էլ՝ փող են աշխատում։
Ի դեպ, քաղաքապետարանի ֆեյսբուքյան էջում ավինյանենք ցույց էին տալիս, թե ինչպես են աշխատում ձյուն մաքրողները, սակայն քաղաքացիները հենց այդ էջում էին «փչացնում» ստախոսներին։ «Մի՛ ստեք»․ սա՛ էր քաղաքացիների հավաքական արձագանքը քաղաքապետարանի՝ ձնամաքրման աշխատանքների թեմայով տարածած լուրին։

Снег вам на голову: где лопата Тиграна Авиняна?
Мэрия Еревана и работающий градоначальником Тигран Авинян обрадовались, что в столице выпал снег. Обрадовались не потому, что получили возможность показать ереванцам и гостям столицы свою хорошую работу, а из-за того, что в условиях непроходимости дорог и тротуаров они могут выписать огромные суммы под видом работ по снегоочистке.
Можно не сомневаться, что ставший при помощи «Дога» мэром Тигран Авинян выпишет суммы на топливо, песок и снегоочистные работы. И ладно, что снег не убирается или его чистят лишь в паре-тройке мест, и то – непонятной техникой и с опозданием. Подумаешь, что граждане падают на тротуарах и травмируются. Ну и пусть, что из-за несвоевременного ухода за деревьями высохшие кроны падают на машины, нанося гражданам материальный ущерб. Тем самым гражданам, которых авиняновцы превратили в материал для штрафования.
Было время, когда Тигран Авинян вместе с оппозиционным клиентом власти Николом Пашиняном язвили по части работы мэрии. Авинян даже сделал запись на эту тему. Он призывал мэрию во главе с самим мэром взять лопатки и отправиться на улицу – чистить снег. Сейчас настала его очередь.
Ереванцы пока не видели Авиняна за уборкой снега с лопатой руках. И не увидят, ведь когда едят, не только не разговаривают, но и не работают. Тем более лопатой. Настало время мести со стороны Тиграна Авиняна и чиновников соответствующих структур мэрии. Они мстят ереванцам за то, что не проголосовали за них. Кроме того, они зарабатывают деньги.
Кстати, на странице мэрии в «Фейсбук» авиняновцы показывают, как занимаются снегоуборкой, но граждане прямо там же их и «портят». «Не врите!» – такова собирательная реакция граждан на сообщение мэрии о снегоуборочных работах.