Մեզ պատած աղետալի ողբերգությունների, Արցախի բռնազավթման հանդիման՝ բոլորիս ջանքերով պիտի սատարենք մեր բանակին. Գարեգին Բ
Ն. Ս. Օ. Տ. Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ուղերձ է հղել բանակի օրվա առթիվ:
Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Բանակի նվիրական օրվա առիթով Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում Հայոց բանակի հրամանատարներին ու զինվորներին և համայն մեր ժողովրդին։
Արցախյան շարժման օրերից կամավորական ջոկատների և զինապարտների միավորումով կազմավորվեց հայոց կանոնավոր բանակը, որն ավելի քան երեք տասնամյակ, Արցախյան պատերազմների և Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում մարտնչեց անօրինակ սխրանքներով։ Բազում քաջորդիներ անմահացան՝ ընդունելով հանուն հայրենիքի նահատակության պսակը։
Սիրելիներ, մեր տարածաշրջանում տիրող բարդ իրադրության մեջ առաջնային է Հայոց բանակի համակողմանի հզորացումը։ Մեզ պատած աղետալի ողբերգությունների, Արցախի բռնազավթման հանդիման՝ բոլորիս ջանքերով ըստ ամենայնի պիտի սատարենք մեր բանակին, քանզի Հայոց բանակը երաշխավորն է մեր ժողովրդի խաղաղ ու արժանապատիվ կյանքի, ապահով գալիքի ու հայոց անկախ պետականության։ Գոհությամբ ենք հաստատում, որ մեր հոգևոր սպասավորները հովվական խնամքի համար եղել են և լինելու են Հայոց բանակի սպաների ու զինվորների կողքին, որպեսզի զորացնեն ոգին մեր քաջարի մարտիկների և ամուր պահեն նրանց հավատքն ու հույսն առ Աստված։
Այսօր մենք մտահոգ ենք աշխարհում առկա լարված ու պատերազմական իրավիճակի, մասնավորապես մեր հայրենիքի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների, մեր պետության նկատմամբ դրսևորվող նվաճողական նկրտումների պատճառով։ Հավատն ունենք, որ Աստծո օգնությամբ, ուժեղ բանակով և համազգային միաբանությամբ կարող կլինենք դիմակայել մարտահրավերներին և հաստատել մեր պետության և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի լուսավոր գալիքը։
Եռաբլուրում, հայրենիքի սրբազան հողում ամփոփված մեր նահատակների քաջարի սխրանքը և լույս հիշատակը թող մեզ համար դառնան սրբազան ավանդ՝ աննվազ պահելու հայրենյաց սերը և նվիրումը, մեր ցավն ու վիշտը դարձնելու ուժ ու վճռականություն հանուն մեր հայրենյաց շենացման ու բարգավաճման։
Բանակի այս նվիրական օրը աղոթում ենք հանուն հայրենիքի զոհված հերոս հայորդիների հոգիների հանգստության համար և հայցում շուտափույթ վերադարձ գերյալ հայորդիներին ու անհայտ կորածներին։
Թող Տերը խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն շնորհի մեր զինվորներին ու սպաներին և Իր խնամքի ներքո օրհնի ու պահպանի հայրենի մեր երկիրը և աշխարհասփյուռ համայն մեր ժողովրդին այսօր և միշտ. ամեն:

В ответ на постигшие нас трагедии мы должны всеми силами поддержать нашу армию – католикос Гарегин II
Католикос Всех армян Гарегин Второй обратился с посланием к армянскому народу по случаю Дня армии.
В послании, в частности, говорится:
«По случаю священного дня армии мы приносим наше патриархальное благословение командирам и солдатам армянской армии и всему нашему народу.
Армянская регулярная армия со времен Арцахского движения была сформирована союзом добровольческих дружин и отрядов призывников, которые на протяжении более трех десятилетий сражались, демонстрируя беспримерные подвиги во время Арцахских войн и военных действий, развязанных Азербайджаном на границах Армении. Многие храбрецы получили бессмертие, приняв мученический венец ради Родины.
Дорогие, в сложной ситуации, сложившейся в нашем регионе, всемерное усиление Армянской армии имеет первостепенное значение. В свете постигших нас катастрофических трагедий, оккупации Арцаха, мы должны всеми силами поддержать нашу армию, ведь армянская армия является гарантом мирной и достойной жизни нашего народа, безопасного будущего и независимости. государственность армян. Мы с удовлетворением подтверждаем, что наши духовные служители были и будут рядом с офицерами и солдатами Армянской Армии для пастырской заботы, укрепления духа наших храбрых воинов и сохранения их веры и надежды на Бога...
В этот священный день армии мы молимся об упокоении душ героически погибших за Родину сынов Армении, и просим о скорейшем возвращении пленных и пропавших без вести армян.
Пусть Господь дарует мирное и безопасное служение нашим солдатам и офицерам, благословляет и защищает нашу родную страну и весь наш народ во всем мире, находящийся под Его опекой сегодня и всегда. Аминь».