Փաշինյանի ասածը չի համապատասխանում հայ ժողովրդի շահերին․ Շապովալով (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի քաղաքական գիտությունների ամբիոնի դոցենտ Վլադիմիր Շապովալովը Alpha News-ին մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել հարաբերություններն անվտանգության ոլորտում:
Սա, ըստ քաղաքագետի, դեմարշ է Փաշինյանի կողմից, որ դեռ պաշտոնապես դուրս չի եկել ՀԱՊԿ-ից, սակայն նման հայտարարություններ է անում։
«Առաջին հերթին պետք է ընդգծել, որ Փաշինյանը շարունակում է իր գիծը, որը վարում է երկար ամիսներ, իսկ էությունը հետևյալն է․ առաջինը՝ Արցախյան պատերազմում պարտության համար իրեն և իր կողմնակիցներին արդարացնելու գիծն է։ Փաշինյանը բացարձակապես անհիմն փորձում է մեղադրել Ռուսաստանին և ՀԱՊԿ-ին։ Ռուսաստանը կատարում է ստանձնած բոլոր պարտավորություններն, ավելին, հենց ռուս խաղաղապահներն են ապահովել Ղարաբաղում հակամարտության ավարտը։ Ինչ վերաբերում է ռազմական ու քաղաքական պարտությանը, դա Փաշինյանի խղճի վրա է, ոչ թե Ռուսաստանի։
Երկրորդը Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ դաշնակիցների հետ հարաբերությունների աստիճանական թուլացման գիծն է։ Երրորդը արևմտակենտրոն գիծն է, եվրաինտեգրման գիծը, Արևմուտքի երկրների հետ աստիճանական մերձեցումը։ Այս երեք քայլերն էլ մենք դիտարկում ենք միաժամանակ Փաշինյանի կատարմամբ։ Մենք դեմարշ ենք տեսնում Հայաստանի վարչապետի կողմից, որը դեռ պաշտոնապես չի լքում ՀԱՊԿ-ը, բայց, այնուամենայնիվ, նման հայտարարություններ է անում։
Եզրակացությունը, որ արել է Փաշինյանը, բացարձակապես չի համապատասխանում այն իրողություններին, որոնք գոյություն ունեն Կովկասում և, ընդհանուր առմամբ, մակրոտարածաշրջանային մակարդակում։ Մենք տեսնում ենք, որ հենց ՀԱՊԿ-ն է կայունության հուսալի երաշխավորը»,-ասել է Շապովալովը։
Փորձագետի խոսքով՝ արևմտյան երկրները ոչ մի կերպ իրենց չեն դրսևորել որպես անվտանգության երաշխավոր։
«Եթե վերցնենք Հարավային Կովկասը, ապա այստեղ արևմտյան երկրները, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և եվրոպական կառույցներն իրենց չեն դրսևորել որպես անվտանգության երաշխավոր։ Ընդհակառակը, նրանց գործողություններն ուղղված են կործանմանը, սադրանքներին, իրենց ազդեցության ուժեղացմանը, բայց ոչ Հայաստանի շահերի պաշտպանությանը։
Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ 30 և ավելի տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների կողմից չի եղել ոչ մի դրական նախաձեռնություն՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը։ Ուստի այս դեպքում, հատկապես արևմտյան ինստիտուտներում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում հստակ ճգնաժամի պայմաններում, Փաշինյանի հայտարարությունը հասկանալի է, բայց բացարձակապես չի համապատասխանում հայ ժողովրդի շահերին»,-եզրափակել է քաղաքագետը։

Заявление Пашиняна абсолютно не отвечает интересам армянского народа – Шаповалов (видео)
Доцент кафедры сравнительной политологии МГИМО Владимир Шаповалов прокомментировал «Alpha News» заявление Никола Пашиняна о том, что Армении необходимо диверсифицировать отношения в сфере безопасности.
По мнению политолога, это демарш со стороны армянского премьера, который официально пока еще не покидает ОДКБ, но делает подобного рода заявления.
«Прежде всего необходимо подчеркнуть, что Пашинян продолжает свою линию, которую он проводит уже на протяжении многих месяцев, суть которой состоит в следующих моментах. Первое – это линия оправдание себя и своих сторонников за поражение в Карабахской войне. Пашинян совершенно безосновательно пытается обвинить Россию и Организацию Договора о коллективной безопасности. Россия выполняет все взятые на себя обязательства. Более того, именно российские миротворцы обеспечили прекращение конфликта в Карабахе. Все, что касается военного и политического поражения, это на совести Пашиняна, а не на совести России.
Второе – это линия постепенного ослабления отношений с Россией и союзниками по ОДКБ. Третье – это линия западноцентричная, линия евроинтеграции, постепенного сближения со странами Запада. Все эти три линии мы наблюдаем одномоментно в исполнении Пашиняна. Мы видим демарш со стороны армянского премьера, который официально пока еще не покидает ОДКБ, но, тем не менее, делает подобного рода заявления.
Вывод, который сделал Пашинян абсолютно не соответствует реалиям, которые существуют на Кавказе и, в целом, на макрорегиональном уровне. Мы видим, что именно ОДКБ является надежным гарантом стабильности», – сказал Шаповалов.
По словам эксперта, западные страны никак не проявили себя в качестве гаранта безопасности.
«Если мы берем Южный Кавказ, то здесь западные страны, прежде всего Соединенные Штаты, Франция и европейские структуры никак не проявили себя в качестве гаранта безопасности. Напротив, их действия направлены на деструкцию, на провокации, на усиление своего влияния, но не на защиту интересов Армении.
На протяжении всех 30 с лишним лет Карабахского конфликта со стороны Соединенных Штатов и их союзников не было ни одной позитивной инициативы, направленной на разрешение конфликта. Поэтому в данном случае, особенно в условиях явного кризиса западных институтов, в том числе в сфере безопасности, заявление Пашиняна понятно, но оно абсолютно не отвечает интересам армянского народа», – заключил политолог.