Մինչև տարեվերջ Իրանի նախագահը կայցելի Հայաստան
Երևանում այցով գտնվող Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին հայաստանցի իր պաշտոնակից Էդվարդ Նալբանդյանի հետ ասուլիսում հայտարարել է, որ Իրանն ու Հայաստանը ոչ մի խնդիր չունեն՝ ո՛չ սահմանային, ո՛չ որևէ այլ՝ հույս հայտնելով, որ մի օր Իրանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը կհասնի մեկ մլն-ի, իսկ տարբեր երկրներում ապրող հայերը բարի և աշխատասեր համբավ ունեն ու բարձրացնում են Հայաստանի միջազգային վարկը։
Մենք հուսով ենք, որ ոչ արտոնագրային ռեժիմի կանցնենք. առևտրային պոտենցիալը մեծ է, բայց լիովին օգտագործված չէ: Մենք պատրաստ ենք ընդունել Հայաստանի ապրանքները և հակառակը: Ռազմավարական ծրագրերը՝ էներգետիկ, գազային, տրանսպորտային՝ երկաթգծի ոլորտում, հէկի կառուցում, հուսով եմ՝ կիրականանան։ Մեր տեսակետները շատ մոտ են խնդիրներ վերլուծելու հարցում,-ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
Էդվարդ Նալբանդյանն էլ տեղեկացրել է, որ մինչև տարեվերջ նախապատրաստվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի այցը Հայաստան:
Իրանի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև միջուկային խնդրին: Նա ասել է, որ Իրանի միջուկային ծրագիրն արդեն քաղաքական խնդիր է, ոչ թե իրավական։
–Եթե դիտարկեք մեր տասնամյա դիրքորոշումը, կտեսնեք, որ մենք առաջնորդվել ենք այն սկզբունքով, որ միջուկային ծրագրերը չպետք է օգտագործվեն ոչ խաղաղ նպատակներով։ Եթե ուզենայինք միջուկային զենք արտադրել, հստակ կհայտարարեինք այդ մասին ու կգնայինք այդ քայլին,-նշել է նա։

Президент Ирана до конца года посетит Армению
Находящийся в Армении министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи на совместной пресс-конференции с армянским  коллегой Эдвардом Налбандяном отметил, что между Арменией и  Ираном нет никаких проблем, в том числе и в вопросах, связанных с границами, и он надеется на то, что число туристов, прибывающих в Армению из Ирана, достигнет миллиона. Как отметил министр, проживающие в разных странах армяне известны всем своим трудолюбием, а это повышает международный авторитет Армении.
«Мы надеемся, что перейдем к безвизовому режиму. У нас есть широкий торговый потенциал, но он не полностью используется. Мы готовы принимать товары из Армении и наоборот, предлагать свои. Что касается стратегических программ, то среди них можно указать сферу энергетики, транспорта, а именно железной дороги, строительства ГЭС. Надеюсь, все эти проекты будут осуществлены. При анализе проблем наши мнения во многом сходятся», - заявил Али Акбар Салехи.
В свою очередь, министр иностранных дел Армении сообщил, что до конца года ожидается визит президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Армению.
Глава внешнеполитического ведомства Ирана коснулся также ядерной проблемы. По его словам, ядерная программа Ирана уже является политической проблемой, а не правовой.
«Если рассмотреть нашу десятилетнюю позицию, можно заметить, что мы всегда руководствовались тем принципом, что ядерные программы не  должны использоваться в немирных целях,- добавил он.- Если бы захотели производить ядерное оружие, мы бы четко объявили об этом и пошли бы на этот шаг».