Փաշինյանը թքած ունի, թե ինչ է ուզում հայ ժողովուրդը․ Կեդմի (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Յակով Կեդմին Alpha News-ին մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ բրիտանական «The Daily Telegraph» պարբերականին տված հարցազրույցը։
Ըստ փորձագետի՝ Փաշինյանը վերջնականապես դեն է նետել իր բոլոր դիմակները։
«Այս ամբողջ հարցազրույցում Փաշինյանը երկար ու հոգնեցուցիչ պատմում էր այն մասին, թե ինչ է կատարվում իր տեսանկյունից, և նա բոլորովին չէր հիշատակում Ռուսաստանը, քանի դեռ լրագրողը նրան կոնկրետ չէր հարցրել այդ մասին։ Իսկ դա խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանը վերջնականապես դեն է նետել իր բոլոր դիմակները։ Փաշինյանը իշխանության եկավ Եվրոպայի հետ դաշինք կնքելու համար։
Վերջին շրջանում Ֆրանսիան բավականին ակտիվացել է։ Եվ դա այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիային Աֆրիկայից դուրս շպրտեցին հետխորհրդային տարածք, դրա համար հիմա նա բարձրանում է բոլոր տեղերը, որտեղ կարող է՝ Ուկրաինա, Ղազախստան, նա փորձում է բարձրանալ Ղրղզստան, նա բարձրանում է նաև Հայաստան, բայց որտե՞ղ են Ֆրանսիայի ազգային շահերը, և որտե՞ղ է Կովկասը»,-նշել է Կեդմին։
Քաղաքագետի կարծիքով ՝ հստակ կարելի է ասել, որ Փաշինյանը Հայաստանի ապագան կախման մեջ է դնում Եվրամիության և Ֆրանսիայի որոշումներից:
«Արդյոք հայկական պետության պատմության մեջ եղել է մի ժամանակ, որ Եվրոպայի որևէ երկիր ինչ-որ կերպ օգնի Հայաստանին, հայ ժողովրդին կամ ինչ-որ տեղ պաշտպանի Հայաստանը։ Ես նման բան չեմ հիշում։ Իսկ հիմա Փաշինյանն ասում է, որ Հայաստանը կախված կլինի նրանից, թե իրենք ինչ կորոշեն, ասում է՝ կապահովեն Հայաստանի անվտանգությունը։ Արդյոք Ֆրանսիան ինչ-որ ազդեցություն ունի Ադրբեջանի վրա, Թուրքիայի վրա։ Ո՛չ, բացարձակապես ոչ: Թուրքիան թքած ունի Ֆրանսիայի վրա, երբեք հաշվի չի առել և հաշվի չի էլ նստի Ֆրանսիայի հետ»,-նշել է Կեդմին։
Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին, ապա, ըստ փորձագետի, ՆԱՏՕ-ին Հայաստանը պետք է միայն մեկ տեսանկյունից՝ պայթեցնել Կովկասը։
«Ինչո՞ւ է Հայաստանում ամենամեծը ամերիկյան դեսպանատունը, որտեղ է Միացյալ Նահանգները, որտեղ՝ Հայաստանը։ Նրանք պարզապես տեղավորվեցին այնտեղ, որտեղ նրանց թույլ տվեցին տեղավորվել: Նրանք նստած են Երևանում և այնտեղ գտնվելու արդյունքն այն է, որ Հայաստանի գլխին կանգնած է մի անազնիվ մարդ, որը դավաճանում է երկրին, որը թքած ունի այն արյան վրա, որը թափել են հայերը այն բանի համար, ինչը նրանք համարել են իրենց ազգային շահը:
Փաշինյանն արեց այն, ինչ ոչ ոք և երբեք Հայաստանում անգամ սարսափելի երազում չէր կարող պատկերացնել», — եզրափակել է Յակով Կեդմին։

Пашинян сделал то, что никто в Армении даже в страшном сне представить не мог – Яков Кедми (видео)
Политолог Яков Кедми прокомментировал «Alpha News» интервью Никола Пашиняна британскому изданию «The Daily Telegraph».
По мнению эксперта, Пашинян окончательно сбросил все свои маски.
«Во всем этом интервью Пашинян долго и нудно рассказывал о том, что происходило с его точки зрения и он совершенно не упоминал Россию пока журналист его конкретно про нее не спросил. А это говорит о том, что Пашинян окончательно сбросил все свои маски. Пашинян пришел к власти с целью перетащить Армению ближе к союзу с Европой. В последнее время Франция стала проявлять довольно сильную активность.
И это после того, как Францию выбросили из Африки на постсоветское пространство, поэтому теперь она лезет во все места, где можно, она лезет на Украину, в Казахстан, она пытается лезть в Киргизию, она лезет и в Армению, но где национальные интересы Франции и где Кавказ?!» – отметил Кедми.
По мнению политолога, можно четко сказать, что Пашинян ставит будущее Армении в зависимость от решений Европейского Союза и Франции.
«Разве было когда-то в истории армянского государства, чтобы какая-нибудь страна Европы в чем-то помогла Армении, армянскому народу или где-то защитила Армению? Я не помню такого. А сейчас Пашинян говорит, что Армения будет зависеть от того, что они решат, говорит, что они обеспечат безопасность Армении. Разве Франция имеет какое-то влияние на Азербайджан? Франция имеет какое-то влияние на Турцию? Нет, абсолютно никакого. Турция плевать хотела на Францию, никогда с ней не считалась и не будет считаться», – отметил Кедми.
Что касается НАТО, то по словам эксперта, Армения нужна НАТО только с одной точки зрения – взорвать Кавказ.
«Почему в Армении самое большое американского посольство, где Соединенные Штаты и где Армения? Они просто влезли туда, куда им дали влезть. Они сидят в Ереване и результат их нахождения там, это то, что во главе Армении стоит бесчестный человек, который предает страну, который наплевал на ту кровь, которую пролили армяне за то, что они считали своим национальным интересом. Пашинян сделал то, что никто и никогда в Армении даже в страшном сне представить не мог», – заключил Яков Кедми.