Չեմ հասկանում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցության «սառեցման» մասին հայտարարության տրամաբանությունն ու ոճը. Զախարովա (տեսանյութ)
Մենք կտրականապես չենք ընդունում Հայաստանի իշխանությունների կշտամբանքները 2020 և 2021 թվականներին տեղի ունեցած հայտնի իրադարձությունների ժամանակ ՀԱՊԿ-ի կողմից Երևանի նկատմամբ իր մանդատը և պարտավորությունները իբր չկատարելու վերաբերյալ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե «Երևանի հետ կապված այսպես կոչված հավաքական անվտանգության պայմանագիրը չի իրականացվել, հատկապես. 2021-2022 թթ., իսկ Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին «սառեցված է»:
«Ուզում եմ նաև հիշեցնել, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին հայկական կողմի խնդրանքով օպերատիվ կերպով կազմավորվել է կազմակերպության քարտուղարության և միասնական շտաբի գնահատման առաքելություն, որն ուղարկվել է երկրի սահմանամերձ շրջաններ։ Արդյունքների հիման վրա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից պատրաստվել է որոշում Հայաստանում դիտորդական առաքելություն տեղակայելու վերաբերյալ։
Մենք մեղավոր չենք, ոչ էլ ՀԱՊԿ մյուս անդամները, որ այս հավասարակշռված որոշումը, որը նախատեսում էր հանրապետությանը ռազմատեխնիկական օգնություն տրամադրել և մի շարք այլ միջոցներ, Հայաստանի իշխանությունների կողմից մերժվեց անհիմն պատրվակով:
Ավելին, դրա դիմաց Երևանը ցուցադրաբար նախընտրեց հրավիրել ԵՄ-ից կեղծ դիտորդների։ Հայտնի փաստերն իրենք են խոսում և կասկած չեն թողնում հենց այդ ներկայացուցիչների աշխատանքի զրոյական արդյունավետության մասին։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ-ի լիիրավ անդամ՝ այս կարգավիճակից բխող բոլոր իրավունքներով ու պարտավորություններով։
Միևնույն ժամանակ, ցավով նշում ենք, որ կազմակերպության միջոցառումներին Երևանի մասնակցության դինամիկան նվազել է, և դա ակնհայտորեն չի համապատասխանում բարեկամ հայ ժողովրդի շահերին և երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներին։
Հուսով ենք, որ Երևանը կհասկանա, որ առկա մտահոգությունները պետք է քննարկվեն և լուծվեն հանգիստ, կոնֆիդենցիալ երկխոսության միջոցով, այլ ոչ թե դրանք անվերջ, քաոսային կերպով հանրային տարածք նետելով։ Եթե ​​խոսենք հայտարարության ոճի և կառուցման տրամաբանության մասին, ապա, ճիշտն ասած, ես այնքան էլ չեմ հասկանում. հենց վերջերս Հայաստանի ներկայացուցիչներն ասացին, որ ՀԱՊԿ-ը լքել է Հայաստանը։ Եթե ​​ՀԱՊԿ-ը, պաշտոնական Երևանի կարծիքով, լքել է Հայաստանը, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը սառեցնել իր մասնակցությունը դրան»,-ասել է Զախարովան։

Не понимаю логики и стилистики заявления о «замораживании» участия Армении в ОДКБ – Захарова (видео)
Мы категорично не приемлем упреки армянских властей насчет якобы не выполнения ОДКБ своего мандата и обязательств по отношению к Еревану в ходе известных событий, которые произошли в 2020 и 2021 годах. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление Никола Пашиняна о том, что «так называемый договор о коллективной безопасности в отношении Еревана не выполнялся, особенно в 2021-2022 годах, и участие Армении в ОДКБ «заморожено».
«Хотела также напомнить, что в сентябре 2022 года по просьбе армянской стороны была оперативно сформирована и направлена в приграничные районы страны оценочная миссия секретариата и объединенного штаба организации. По итогам было подготовлено решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о развертывании в Армении мониторинговой миссии. Не наша вина, и не вина других членов ОДКБ, что данное сбалансированное решение, которое предусматривало оказание военно-технической помощи республике и ряд других мер, было под надуманным предлогом отвергнуто властями Армении. Более того, взамен Ереван демонстративно предпочел пригласить псевдонаблюдателей из ЕС. Всем известные факты говорят сами за себя и не оставляют сомнений в нулевой эффективности работы этих самих представителей. Мы исходим из того, что Республика Армения продолжает оставаться полноправным членом ОДКБ, со всеми вытекающими из этого статуса правами и обязательствами. При этом, с сожалением констатируем, что динамика участия Еревана в мероприятиях организации снизилась и это явно не отвечает интереса дружеского армянского народа и задачам обеспечения безопасности страны. Мы надеемся, что в Ереване придут к пониманию того, что имеющиеся озабоченности должны обсуждаться и устраняться в спокойном доверительном диалоге, а не путем их бесконечного, хаотичного вбрасывания в публичное пространство. Если говорить о стилистике заявления и логике построения, то, честно говоря, я не очень понимаю: буквально недавно представители Армении говорили о том, что ОДКБ вышло из Армении. Если ОДКБ, по мнению официального Еревана, вышло из Армении, как же может Армения замораживать в ней свое участие», – заявила Захарова.