Մեքսիկայում հնագույն գերեզմանոց է հայտնաբերվել, որը ցույց է տալիս բարդ թաղման համակարգ
Մեքսիկացի հնագետները վերջերս շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերել են հնագույն ոսկորների պահոց:
Մարդաբանության և պատմության ազգային ինստիտուտը (INAH) հայտնել է, որ հուղարկավորությունը վերաբերում է նախակոլումբիական դարաշրջանին:
Հնագետները Պոզո դե Իբարա քաղաքում հնագույն դամբարան են հայտնաբերել։ Այն ժամանակ այնտեղ կոյուղու շինարարություն էր ընթանում։
Ըստ գիտնականների՝ բոլոր ոսկորները «բարդ թաղման համակարգի» մաս են կազմել։ Գտնվել է առնվազն յոթ անձեռնմխելի գանգ, որոնք ցույց են տվել «գանգի ձևափոխման» նշաններ, որոնք հետազոտողները կարծում են, որ կարող է արվել էսթետիկ նպատակներով:
«Հայտնաբերվել է, որ երկար ոսկորները, ինչպիսիք են ազդրը, սրունքը, շառավիղը և ուլնան, խնամքով տեղադրվել են կոնկրետ հատվածում: Նմանապես, գանգերը դիտավորյալ խմբավորվել են, ոմանք նույնիսկ դրվել են իրար վրա, ձեղնահեղձարանի մեկ այլ հատվածում»,-նշել են հետազոտողները:
Ոսկորների ստույգ տարիքը հայտնի չէ, բայց կարող է լինել 1500 տարեկան:
«Գտածոն, հավանաբար, կապված է Ամապայի մշակութային փուլի հետ (մ.թ. 500-800/850), քանի որ հայտնաբերվել են նաև այդ ժամանակաշրջանի կերամիկական անոթներ և մարդակերպ արձանիկներ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

В Мексике обнаружили древнее захоронение, свидетельствующее о сложной погребальной системе
Национальный институт антропологии и истории (INAH) сообщил, что захоронение относится к доколумбовой эпохе.
Эксперты-археологи обнаружили древнюю могилу в городе Позо-де-Ибарра. В то время там велось строительство канализации.
Согласно сообщению ученых, все кости были частью «сложной погребальной системы». Было найдено не менее 7 неповрежденных черепов, на которых были обнаружены признаки «модификации черепа», что, по мнению исследователей, могло быть сделано в эстетических целях.
«Было установлено, что длинные кости, такие как бедренные, большеберцовые, лучевые и локтевые, были аккуратно размещены в определенном секторе. Точно так же черепа были намеренно сгруппированы, некоторые даже уложены друг на друга, в другом секторе оссуария», – отметили исследователи.
Точный возраст костей неизвестен, но может составлять 1500 лет.
«Находка, возможно, связана с культурной фазой Амапа (500-800/850 гг. н.э.), поскольку также были обнаружены керамические сосуды и антропоморфные статуэтки того периода», – говорится в заявлении.