Հյուսիսային Կորեան ներկայացրել է նոր մարտական տանկ, որը վարել է անձամբ Կիմ Չեն Ընը
Հյուսիսային Կորեան զինվորական ցուցադրության ժամանակ ներկայացրել է նոր մարտական տանկ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA):
Երկրի ղեկավար Կիմ Չեն Ընն, ըստ հրապարակման, «արտահայտել է իր մեծ բավարարվածությունը», որ նոր տեսակի մարտական տանկը հաջողությամբ ներկայացրել է իր «գերազանց հարվածային ուժը և շարժունակությունը» առաջին ցուցադրության ժամանակ։
65f28e31d6744.image.jpg (85 KB)
Տանկի անձնակազմերը ցուցադրական ճակատամարտի են մասնակցել։ Ըստ գործակալության՝ հաղթող է ճանաչվել 105-րդ տանկային բրիգադը, որը Կորեական պատերազմի ժամանակ գրավել էր Հարավային Կորեայի մայրաքաղաք Սեուլը։
Այնուհետև Կիմ Չեն Ընը բարձրացել է նոր մարտական տանկը և անձամբ վարել այն։
Հյուսիսային Կորեայի կողմից ցուցադրական ճակատամարտը տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի ամենամյա համատեղ զորավարժությունների ավարտին։ Անցյալ շաբաթվա ընթացքում երկու երկրների ուժերը համատեղ վարժանքներ են անցկացրել տանկերի, զրահապատ մեքենաների, ինչպես նաև FA-50 կործանիչ ինքնաթիռների մասնակցությամբ։ Հյուսիսային Կորեան բազմիցս դատապարտել է այդ զորավարժությունները՝ ասելով, որ դրանք պատերազմի փորձ են, իսկ Սեուլը հայտարարել է, որ դրանք զուտ պաշտպանական բնույթ են կրում։

Северная Корея представила новейший боевой танк, которым управлял сам Ким Чен Ын
Северная Корея на соревнованиях танковых экипажей представила новейший боевой танк. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
За показательным боем танков наблюдал лидер страны Ким Чен Ын. По данным агентства, победителем стала 105-ая танковая бригада, оккупировавшая во время Корейской войны столицу Южной Кореи Сеул.
Ким Чен Ын и сам решил протестировать возможности танка, и «выразил удовлетворение» боеспособностью танка, успешно продемонстрировавшего «мощную ударную силу и маневренность».
Показательный бой состоялся в конце совместных учений Южной Кореи и США. На прошлой неделе силы двух стран провели совместные учения с участием танков, бронетехники и истребителей FA-50.